17. září 2019 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Česku vzniklo unikátní šestitunové dílo. Sarkofág pro dánskou královnu teď míří i do kin

Snímek Sarkofág (2019). Režie: Pavel Štingl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Sarkofág (2019). Režie: Pavel Štingl | foto: K2 Distribution

PRAHA/KODAŇ Do českých kin 19. září zamíří dokument Sarkofág pro královnu. Ten vypráví o tom, jak čeští skláři vyráběli nákladnou šestitunovou rakev pro dánskou panovnici.

Před léty si dánská královna Markéta II., která na trůnu své země sedí již od roku 1972, pozvala sochaře a profesora královské akademie Bjørna Nørgaarda. Dala mu za úkol navrhnout velkolepý sarkofág, do kterého bude po smrti uložena v katedrále Domkirke ve městě Roskilde.

Snímek Sarkofág (2019). Režie: Pavel Štingl
Snímek Sarkofág (2019). Režie: Pavel Štingl

Nørgaardův návrh velkolepé skleněné schránky, která bude zobrazovat postavy v nadživotní velikosti, se královně líbil. Problém byl najít někoho, kdo by byl schopný kolos složený z šesti tunových kusů skla vytvořit. 

Made in Česko

Nørgaard hledal po světě, až dorazil do Pelechova u Železného Brodu. Zdeněk Lhotský, majitel studia tavené plastiky, slíbil, že sarkofág udělá. To i přes fakt, že ho rozhodně nečekala jednoduchá práce. Celovečerní dokument Miroslava Štingla mapuje pět let vzniku sochy, její převoz i instalaci na místě. 

Snímek Sarkofág pro královnu má za sebou výstavu, knihu a přednášky. Letos v červnu v UPM proběhla prezentace sestávající z exponátů, fotografií a smyček z natáčení ve Studiu tavené plastiky Zdeňka Lhotského a při instalaci v Roskilde. K ukončené realizaci sochy byla také vydána kniha.

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

J. Vávra Uzasny 18:16 17.9.2019
A. Prst Pěkná práce. 16:04 17.9.2019
J. Jonáš Nádherný dokument 15:23 17.9.2019