5. června 2019 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Černobylu černoši nebyli, vysmívali se scenáristce. Nakonec se směje ona

Igor Anatolijevič Čirjak během vojenské služby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Igor Anatolijevič Čirjak během vojenské služby. | foto: VK

PRAHA Oceňovaná minisérie Černobyl televize HBO vyvolala pozdvižení i na sociálních sítích. Scenáristka si postěžovala, proč v seriálu nejsou žádní lidé tmavé pleti, za což ji fanoušci zkritizovali. S jistotou tvrdili, že tam žádní nebyli. Zapátrání na sociálních sítích ale dalo za pravdu scenáristce.

„Už jsem viděla dvě epizody Černobylu. Je to vážně dobré, ale jedna věc mě tam trápí. Chápu, že všechny ty postavy mohly být v realitě bílé pleti, ale podle toho by také měly mluvit s ukrajinským přízvukem. Místo toho mají přízvuky snad ze všech oblastí Velké Británie. Když už vyhazujete historickou přesnost oknem, tak proč rovnou neobsadíte herce jiné barvy pleti?“ ptala se na sociální síti Twitter britská scenáristka Karla Marie Sweetová. 

Děkovný dopis.
Igor Anatolijevič Kyriak dnes.

Svůj příspěvek záhy smazala, ale do té doby si vyslechla řádnou porci kritiky ze stran fanoušků seriálu. Většina reakcí nějak zahrnovala to, že v Rusku a Sovětském svazu žádní lidé tmavé pleti zkrátka nebyli. „Možná je to ze stejného důvodu, proč Martina Luthera Kinga nikdy nebude hrát běloch - protože by to bylo zvláštní. Pan King byl černoch. Před třiceti pěti lety v Sovětském svazu žádní černoši nebyli. Tím jsem si jistý,“ napsal na sociální sítě uživatel Yegor Bykovský. 

03.června 2019 v 14:37, příspěvek archivován: 05.června 2019 v 13:59

@karlamsweet May be it's in the same reason why Martin Luther King is never played by white - because it would be strange, Mr.King was black. There were no PoC in USSR 35 years ago. Absolutely.

„Je tomu tak proto, že je série historicky přesná. S jakýmkoliv hercem jiné barvy pleti by na přesnosti ztratila. Tvůrci už takhle učinili několik ústupků v případě Uljany Chomjukové (Emily Watsonová), aby zbořili historický mýtus o tom, že ženy v Sovětském svazu nemohly mít vysoké technické vzdělání,“ odpověděl uživatel s přezdívkou Smokeshow whanabe

Kdo měl nakonec pravdu

Nakonec se ale musí smát Sweetová. Ukázalo se, že jedním z těch, kdo následky katastrofy v roce 1986 likvidovali, byl i voják černé pleti Igor Anatolijevič Čirjak. Toho vypátral ukrajinský web TheBabel (theБабель) na ruské sociální síti VKontakte (ВКонтакте), obdobě Facebooku. Právě podle fotek z Černobylu, které má volně přístupné na svém profilu. 

Igor Anatolijevič Čirjak během vojenské služby.

Igor Anatolijevič Čirjak během vojenské služby.


Čirjak žije v ruském městě Čerepovec ve Vologdské oblasti. V roce 1985 nastoupil do vojenské služby a rok na to asistoval při záchranných pracích v Černobylu. Pomáhal pokládat plovoucí mosty z pontonů, aby mohli obyvatelé Pripjati uniknout do bezpečí. Jeho jednotka, vybavená jen plynovými maskami, operovala ve vzdálenosti čtyř kilometrů od elektrárny. Čirjak stále vlastní medaili a děkovný dopis od státu. 

Čirjak (třetí zleva) se svou jednotkou.

Čirjak (třetí zleva) se svou jednotkou.

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.