Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V češtině vychází první velký román od Salmana Rushdieho. Věnuje se Obamovi a Trumpovi

Salman Rushdie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salman Rushdie | foto: Reuters

Praha Nový román Salmana Rushdieho, v němž se světoznámý prozaik nechal inspirovat současnou Amerikou a nástupem Donalda Trumpa na post nejsilnějšího muže světa, vychází v češtině. Román Zlatý dům se stal jednou z nejoceňovanějších knih roku 2017, označuje se za první velký román trumpovské éry i za Velkého Gatsbyho současné doby. Sdělil v sobotu Lukáš Růžička z nakladatelství Paseka.

Mnohovrstevnatý příběh, který rámuje vláda Baracka Obamy a volba nového prezidenta, vypráví o záhadném magnátovi Neru Goldenovi a jeho třech synech. Mocný muž, který střeží tajemství své minulosti, se stěhuje do luxusního domovního bloku v newyorském SoHo. Ve svém okolí vyvolává řadu dohadů a fám mimo jiné kvůli výstřednímu chování a sňatku s krásnou a vypočítavou ruskou emigrantkou. Jedním z těch, kdo se touží o Nerovi dozvědět víc, je vypravěč románu, mladý filmař René, který chce natočit o Goldenově rodině a jejích osudech polodokumentární film.

Jednasedmdesátiletý Salman Rushdie, rodák z Bombaje, je autorem 13 románů a několika dalších svazků próz, esejů a publicistiky. Knižně debutoval románem Grimus (1975). Jeho druhý román Děti půlnoci, barvitá sága o šesti desetiletích moderních indických dějin, byl v roce 1993 jmenován nejlepším z děl oceněných v předchozích 25 letech prestižní literární cenou Booker Prize a roku 2008 rovněž zvítězil ve čtenářské anketě ke 40. výročí této ceny.

Výrazný ohlas zaznamenaly i další Rushdieho romány romány Hanba, Satanské verše, Hárún a Moře příběhů, Maurův poslední vzdech, Zem pod jejíma nohama, Zběsilost, Klaun Šalimar, Čarodějka z Florencie, Luka a Oheň života a Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí, svazek kratších próz Východ, Západ a kniha vzpomínek Joseph Anton. Roku 2007 byl Rushdie britskou královnou povýšen do šlechtického stavu.

Knihu Joseph Anton nazval podle krycího jména, jež používal během skrývání před možným útokem muslimů. Pseudonym složil z křestních jmen spisovatelů Josepha Conrada a Antona Pavloviče Čechova. Vzpomínal v ní také na to, jak mu bývalý český prezident Václav Havel na počátku 90. let chtěl pomoci. Havel tehdy hodlal během své první návštěvy Británie v roli československého prezidenta udělat jasné gesto na podporu umělce, kterému kvůli klatbě íránského ajatolláha Rúholláha Chomejního spojené s finanční odměnou hrozila smrt. Se spisovatelem se proto chtěl setkat, nakonec se tak ale nestalo, setkání bránila česká i britská strana.

Spisovatel žije kdesi v New Yorku, jehož anonymita mu umožnila relativní návrat do běžného života. Přesto často při svých zahraničních cestách využívá tělesné strážce. V roce 2001 byl Salman Rushdie hostem Festivalu spisovatelů v Praze.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...