Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V dětství ho vodili na hřbitov, aby je nikdo nepotkal. Dokument představí slavného imunologa Emila Skamene

Filmaři 17. února 2021 na Olšanských hřbitovech v Praze natáčejí hrané sekvence... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filmaři 17. února 2021 na Olšanských hřbitovech v Praze natáčejí hrané sekvence... | foto: ČTK

PRAHA Režisérka Alena Činčerová ve středu na zasněžených Olšanských hřbitovech v Praze natáčela hrané dotáčky ke svému celovečernímu dokumentu Identita ES. Příběh profesora Emila Skamene, který zasvětil svůj profesní život tajemství genů, vzniká v exteriérech i interiérech v Praze a okolí.

Mezi hroby vznikala s dvouletým chlapcem Tadeášem scéna reminiscence profesorova života, kdy během druhé světové války jako osmnáctiměsíční židovský hoch přišel do Prahy k adoptivním rodičům. Ti s ním nemohli v roce 1943 na normální procházky a chodili tedy na hřbitov, aby je nikdo nepotkal.

„Fascinuje mě celá životní anabáze profesora Skamene, který se o svém původu dozvěděl až v dospělosti. Pokračuje ve své vědecké a lékařské práci a má v sobě vnitřní hnací motiv dokázat, že záchrana jeho života měla cenu,“ řekla režisérka Činčerová.

Filmaři 17. února 2021 na Olšanských hřbitovech v Praze natáčejí hrané sekvence...
Natáčení dokumentu Identita ES.

Snímek by měl být dokončen na začátku léta. Tvůrci by ho chtěli dát profesorovi Skamene k jeho letošním osmdesátým narozeninám.

Profesor Emil Skamene, jeden z nejuznávanějších světových imunologů a genetiků, se narodil v haličské Bučači pravděpodobně v srpnu 1941 jako Emil Kleiner, syn významného haličského notáře Benio Kleinera a jeho manželky Gizely. Jeho rodiče zahynuli při pogromu v roce 1943. 

Krátce před svou smrtí však dokázali zařídit, že syn byl složitou cestou dopraven do Prahy. Poté, co opustil bývalé Československo, žije již léta v Kanadě. Za svůj profesní život napsal přes 280 publikací z oblasti genetiky, imunologie a metabolických poruch. Získal desítky význačných ocenění mnoha světových univerzit, vědeckých akademií, výzkumných center a společností i mezinárodních organizací. Je zakladatelem a prvním ředitelem Ústavu pro klinický výzkum Univerzity McGill v Montrealu a je také členem České učené společnosti.

„Za mnoho let svého působení na poli dokumentárního filmu jsem se setkala se stovkami lidských příběhů. Některé byly všední a obyčejné, jiné překypovaly zvraty a rozmanitostí. Jeden mi doslova vyrazil dech. Je to příběh špičkového vědce, který věnoval celý svůj profesní život tajemství genů a přitom po léta neznal geny vlastní,“ podotkla Činčerová.

Absolventka režie dokumentární tvorby na FAMU v Praze Alena Činčerová má na svém kontě má již přes 250 titulů převážně dokumentárních filmů, například pro cykly České televize: Gen, Cestománie, Jak se žije nebo Neobyčejné životy. K jejím významným dokumentům patří epos Sedláci, sonda do problému domácího násilí Au! nebo Peníze Jiřího Krejčíka zachycující vitalitu devadesátiletého českého režiséra.

 Za své filmy získala řadu festivalových cen. V České televizi také vytvořila zcela nové formáty. Prvním byl populární zábavný cyklus Komici na jedničku o hvězdách českého humoru. Tím zatím posledním je dokumentární cyklus Modrá krev o historii a současnosti české aristokracie s Františkem hrabětem Kinským v roli průvodce. 

Činčerová vrátila na filmové plátno i jeviště Kinoautomat, první interaktivní film světa, vynález jejího otce Radúze Činčery z roku 1967, který zrekonstruovala a představila v Britském Filmovém Institutu v Londýně v obnovené premiéře v roce 2006. O rok později se premiéra uskutečnila v Praze.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Pronájem rodinného domu v centru města Telče
Pronájem rodinného domu v centru města Telče

Seminářská, Telč - Telč-Vnitřní Město, okres Jihlava
13 000 Kč/měsíc