8. července 2014 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Díra u Hanušovic vychází z konkrétních postav, říká režisér Krobot

Miroslav Krobot, Ivan Trojan, Lenka Krobotová a Jaroslav Ples představují film... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Krobot, Ivan Trojan, Lenka Krobotová a Jaroslav Ples představují film... | foto: KVIFF

Režisér Miroslav Krobot dnes na karlovarském festivalu představil svou černou komedii Díra u Hanušovic, která je vedle snímku Fair Play druhým českým zástupcem v hlavní soutěži. Krobotův debut, v němž se kromě Tatiany Vilhelmové a Ivana Trojana objeví i další herci režisérova domovského Dejvického divadla, vstoupí do kin 24. července.

Film se natáčel na Šumpersku v obci jménem Vikantice, která je od skutečných Hanušovic vzdálená deset kilometrů. Scénář Krobot napsal se svým spolužákem z gymnázia Lubomírem Smékalem - oba z Jeseníků pocházejí. "Jsme z podobné vesnice a osudy některých postav jsou zcela konkrétní. Když člověk točí debut, musí se obklopit něčím, co důvěrně zná," řekl Krobot.

Martin Myšička, kameraman J. B. Střítezský, scenárista Lubomir Smékal, Miroslav...

Martin Myšička, kameraman J. B. Střítezský, scenárista Lubomir Smékal, Miroslav Krobot, Lenka Krobotová, producentka Kateřina Ondřejková a producent Ondřej Zima, dole Jaroslav Plesl.

Film vypráví současný příběh mladé učitelky, která pracuje jako hospodská v malé vesnici kdesi na Jesenicku, v níž natrefit na vhodného manžela není vůbec snadné. A tak se zmítá mezi nerozhodným starostou, místním prosťáčkem Olinem a promiskuitním pokrývačem. Její sestra naopak neponechává nic náhodě - krátce poté, co na pohřbu potkává postaršího Němce, se ho rozhodne následovat do Mnichova.

Improvizovat se moc nedalo, řekl Plesl

Ve filmu dále hrají Lenka Krobotová, Jaroslav Plesl, Johanna Tesařová, Simona Babčáková, Lukáš Latinák, Hynek Čermák, David Novotný, Klára Melíšková a Martin Myšička. Všichni herci se museli naučit hovořit severomoravským dialektem. "Textu tam nebylo mnoho, ale byl stylizovaný, improvizovat se tam nedalo. Od pana režiséra jsme dostali cédéčka, kde promlouval za všechny postavy, což bylo velmi zábavné a třeba i mezi replikami se tomu sám smál," řekl novinářům herec Jaroslav Plesl. S výsledkem budou podle něj spokojeni i diváci ze severní Moravy, kde bude mít film předpremiéru - 19. července ve Starém Městě na Šumpersku.

Miroslav Krobot představuje svůj film Díra u Hanušovic na karlovarském...

Miroslav Krobot představuje svůj film Díra u Hanušovic na karlovarském festivalu.

Ve filmu se objeví i místní farář
Drsnou poetiku filmu režisér podpořil i obsazením řady neherců z řad místních obyvatel,  zahrál si dokonce i místní farář. V kraji se podle Krobota se od dob, kdy tam vyrůstal,  moc nezměnilo. "Vesnice nemají moc stálých obyvatel a domky jsou zanedbané. Potom tam jsou 'lufťáci', kteří peníze na opravy mají. A Němci tam čas od času nechají opravit kostel či hřbitov," řekl režisér. Podle Miroslava Krobota jeho snímek není prvoplánově o vyděděncích ve společnosti. Chtěl prý tu jejich jedinečnost nějak zobecnit do pocitů lidí, kteří podobně žijí kdekoliv.

ČTK, hepHedvika Petrželková