Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Kanadě začala obsáhlá výstava k poctě legendy české fotografie Josefa Sudka

Výstava Josefa Sudka se koná v Národní galerii v kanadské Ottawě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Josefa Sudka se koná v Národní galerii v kanadské Ottawě. | foto: ČTK

Průřez celoživotním dílem slavného fotografa Josefa Sudka, včetně snímků, které v Česku nebyly nikdy vystaveny, prezentuje výstava v Národní galerii Kanady v Ottawě. Letošní rok se připomíná 120. výročí jeho narození a 40. výročí jeho úmrtí, české výstavní instituce však takto rozsáhlou výstavu nepřipravily. Konalo či koná se jen několik přehlídek připomínající jeho užitou tvorbu. Výstava v kanadské národní galerii, která má druhou největší sbírku Sudkových snímků, se zaměřuje výhradně na jeho volnou tvorbu.

ČTK to řekl teoretik fotografie a pedagog Vladimír Birgus, jeden ze tří kurátorů výstavy. Největší sbírku Sudkových děl má pražské Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM), které také část exponátů na výstavu zapůjčilo. „Kanadská galerie má velkou část pozůstalosti Sudkových přátel v Americe, jako byla třeba fotografka Sonja Bullaty, něco nakoupili, něco získali darem. A rozhodli se udělat velkou Sudkovu výstavu,“ řekl Birgus, který na výstavě pracoval pět let.

UPM připravilo k letošnímu Sudkovu výročí výstavy jeho snímků moderní architektury, Ateliér Josefa Sudka v létě představil dosud nevystavované autorovy snímky ze svatovítské katedrály. Birgus uvedl, že několik českých veřejných výstavních institucí s nabídkou velké retrospektivy oslovil, ty ale neměly podle něj zájem. „Současná výstava měla od června do září premiéru v Paříži, po Národní galerii Kanady se uvažuje, že půjde ještě do Vancouveru,“ uvedl Birgus. V ČR podle něj reprízu mít nebude.

Výstava Josefa Sudka se koná v Národní galerii v kanadské Ottawě.
Výstava Josefa Sudka se koná v Národní galerii v kanadské Ottawě. Vychází k ní...

Výstava nazvaná Intimate World of Josef Sudek je doplněna o Sudkovy současníky, jsou v ní práce Jaromíra Funkeho či Jaroslava Rösslera, ale i Sudkových následovníků jako třeba Jana Svobody či Petra Helbicha. „Z UPM jsou zapůjčené vzácné práce, adjustace fotografií, které Sudek dělal s architektem Otto Rothmayerem, kdy dával mezi dvě skla třeba na sebe dvě fotografie, nebo je podkládal zlatým staniolem, ty věci jsou od 60. let v Uměleckoprůmyslovém muzeu uloženy a nebyly vystavovány,“ řekl Birgus.

Nikdy se nevystavovaly také Sudkovy barevné fotografie, které jsou nyní vidět v Kanadě. Zapůjčeny jsou i exponáty z dalších sbírek - z Gettyho muzea v Los Angeles či z Muzea výtvarných umění v Houstonu.

Výstava Josefa Sudka se koná v Národní galerii v kanadské Ottawě. Vychází k ní...

K výstavě vychází také monografie.

Kanadská národní galerie má bohaté sbírky starého i moderního umění, v oblasti fotografie jde podle Birguse o jednu z nejvýznamnějších institucí na světě. Sudkova výstava v ní potrvá do konce února.

Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum má rozsáhlou sbírku fotografie, která zahrnuje 70.000 pozitivů a 30.000 negativů. O získání Sudkových děl se zasloužila historička Anna Fárová, která Sudka poznala již jako osmnáctiletá. K osmdesátinám mu v roce 1986 připravila retrospektivu. Po jeho smrti třídila jeho pozůstalost, později se stala dědičkou autorských práv. Byla neúnavnou interpretkou a propagátorkou jeho díla.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!