Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V minulém životě jsem žil ve středověku, říká minstrel Albert z kapely Fairy Dream

Minstrel Albert a Ida Elena. Středověká kapela Fairy Dream se vrací k hudbě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minstrel Albert a Ida Elena. Středověká kapela Fairy Dream se vrací k hudbě... | foto: Fairy Dream

PRAHA Exkurze do světa zapomenutých legend, kamenných kruhů a magických bytostí! Hudební uskupení Fairy Dream se věnuje středověké a renesanční hudbě. Na otázky Lidovek.cz odpovídal středověký minstrel Albert Dannenmann. Skupina se zanedlouho představí posluchačům v České republice na malebném hradu Kašperk.

Mezinárodní hudební duo Fairy Dream tvoří Němec minstrel Albert (vlastním jménem Albert Dannenmann) a italská zpěvačka Ida Elena DeRazzaová. Hrají světovou středověkou a renesanční hudbu. Albert byl dlouholetým spoluhráčem Ritchieho Blackomrea v Blackmore´s Night. Ida je pak zároveň středověkou trubadúrkou i zpěvačkou řecké metalové kapely Bare Infinity.

Lidovky: Proč zrovna středověká a lidová muzika? To není úplně běžný žánr, který člověk slyší z rádií

Když jsem poprvé slyšel renesanční a středověkou muziku, tak to první, co mě okamžitě zaujalo, byla rozmanitost dechových nástrojů. Řekl bych, že hlavně tato fascinace mě pak přiměla se stejné hudbě věnovat.

Lidovky: Hrajete na celou řadu hudebních nástrojů. Některé z nich jsou díky specifickému použití méně známé. Na jaký z nich je nejtěžší naučit se hrát?

Takhle se to asi říct nedá. Když hodně trénujete a vnitřně si muziku užíváte, tak se dá nakonec naučit hrát na každý nástroj. Moje nejoblíbenější jsou ale klasická flétna a niněra.

Zpěvačka Ida Elena a minstrel Albert. Středověká kapela Fairy Dream se vrací k...
Minstrel Albert a Ida Elena. Středověká skupina Fairy Dream se vrací k hudbě...

Lidovky: Alberte, zmiňujete, že jedním z vašich velkých vzorů je kapela Blackmore´s Night bývalého kytaristy Black Sabbath Ritchieho Blackmorea. Pak jste s ním v jeho kapele i hrál. Jak vůbec ta spolupráce vznikla?

Někdy na počátku devadesátých let jsem se s Ritchiem setkal v hotelu v Německu, kde tenkrát přebýval jako host. Já jsem tam zase měl tehdy koncert. Dali jsme se do řeči a tím začala naše dlouhá spolupráce a vzájemné ovlivňování.

Lidovky: V Blackmore´s Night jste působil dlouho (mezi roku 1997 až 2012, pozn. aut.). Co vám to dalo? Slyšel jsem, že je Ritchie Blackmore hrozný perfekcionista.

Byla to skvělá a naplňující spolupráce, která mě hudebně velmi posunula. Pochopitelně na to rád vzpomínám. Nicméně to, že je Ritchie perfekcionista, je naprostá pravda.


Lidovky: Alberte, ve svém životopise na webových stránkách uvádíte, že celý život hledáte ta nejvíce magická místa po celé Zemi. Jaká už jste našel?

Nejradši mám Himaláj. Dále Avebury a Glastonbury v Anglii. Samozřejmě ale nemohu zapomenout ani na Prahu.

Lidovky: Když už se té středověké muzice věnujete, nechtěl byste ve středověku také žít?

Ani ne. Já už v něm žil v minulém životě.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!