Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Ostravě si skočím, pokud doskočím, říká zpěvák Iggy Pop

Já a vzor? Proč ne, říká šedesátník Iggy Pop. Ale jenom co se týče hudby a koncertů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Já a vzor? Proč ne, říká šedesátník Iggy Pop. Ale jenom co se týče hudby a koncertů. | foto: Music Me

Zpěvák Iggy Pop, který v neděli vystoupí v rámci festivalu Colours Of Ostrava se svou skupinou The Stooges, má nejspíš sto životů - přežil drogové běsnění, nespočet zranění, období depresí.

Ani v třiašedesáti se ovšem nehodlá vzdát své hlavní drogy, jíž je hudba a koncertování. A pozor - jeho vystoupení bývají nabitá energií a pěkně divoká. 

LN Kdysi jste prohlásil, že hlavním motorem hudby The Stooges byla naštvanost. Jak je tomu dnes?

Vždycky jsem měl pocit, že se to v kritikách naší muziky s touhle hlubokou emocí přehání. Například na prvním albu jsem možná řval, ale vokály jsou vlastně tiché. Takže skutečnost, že jsme vyjadřovali vztek takhle přímo, byla samozřejmě něčím novým, říkali jsme tam ale i jiné věci. A skutečným motorem jakékoli hudby je touha. Aspoň tedy podle mě. Především touha, a ten vztek byl něčím novým, protože jsme si troufli ho vyjádřit.

Čtěte také:

LN A touha po čem?

Po čemkoliv, to záleží na vás.

LN A jak je to u vás?

Snažím se s tím nějak popasovat.

LN Zmínil jste kritiky vaší tvorby - o vás, ale i o vaší hudbě se píše řada zavádějících informací a rádoby analýz. Jaký je to pro vás pocit?

Musím přiznat, že to všechno vnímám pouze jako referování nebo reportáže. A čím jsem starší, čím déle zpívám, tím menší mají pro mě význam.

LN Rádi o vás také píší jako o rokenrolovém zvířeti - vnímáte to jako kompliment, nebo spíše urážku?

V žádném případě to neberu jako něco urážlivého, lidi se prostě snažím popsat po svém, co zažili. Možná to i porovnávají s koncerty, při kterých usínali. A na našich třeba ne. Problém je v tom, že bych měl představovat normu. Normalitu. A to, co ji představuje, je v podstatě smutné. Jim ale nezbývá než to, co dělám, popisovat jako něco extrémnějšího. Mně to ale nevadí.

Tématem druhého čísla bude Iggy Pop, který vystoupí v Ostravě, ilustrační foto

LN Zmínil jste smutek - toho je plné blues, s nímž jste původně začínal. Jaký je váš dnešní vztah k téhle hudbě?

Dodnes si pro radost rád poslechnu jak blues, tak jazz - a vlastně víc než cokoliv jiného. Od Louise Armstronga a Bukkyho Whitea až k Milesi Davisovi. Mám ale také hodně rád Serge Gainsbourga. Výrazy z bluesových textů používám jako slovník, tahle slova jsou velice bytelným základem základních lidských emocí. Jsou to pro mě dobré cihly, s jejichž pomocí pak stavím.

LN Vzpomínám, jak mi básník Allen Ginsberg vyprávěl o vlivu, jaký měly bluesové texty a jejich přímost a poetičnost na jeho vlastní poezii. Vy říkáte o bluesmanech v podstatě totéž.

Tihle hoši to všechno začali a jsem přesvědčen, že blahobyt a pokrok moderní západní kultury je založen na kolonialismu. Vše je založeno na kradení muziky, tvrdé dřiny, stylu a všeho určitým skupinám lidí.

LN Zmínil jste Milese Davise -právě ten často mluvil o tom, jak běloši ukradli hudbu černochům. Mimochodem, chodíval prý na koncerty The Stooges. Je to pravda?

Musím přiznat, že při tom konkrétním vystoupení jsem byl plný drog, takže těžko říct. Nic si totiž nepamatuju. Hodně lidí mi to ale říkalo, že tam Davis byl.

LN Davis byl otevřený různým experimentům, hrával s Jimim Hendrixem, koketoval s hip hopem. Dovedete si představit, že byste s ním spolupracoval?

Davis natočil kolem roku 1970 několik desek, které zněly hodně podobně tomu, co dělala moje kapela The Stooges. Alba jako Bitches Brew, Jack Johnson, hlavně ale On the Corner, které je založeno především na rytmice. Mám ho hodně rád a často si je pouštím k různým činnostem. Takže tahle tři alba se hodně blíží tomu, jak jsme cítili naši hru.

LN Slova vaší slavné písničky Lust For Life prý mají literární inspiraci. Jakou?

Spisovatel William Burroughs měl v několika svých románech postavu, která se jmenovala Johnny Yen. Byl to zelený hoch z Venuše, který představoval zkaženou lidskou rasu. Mně se ta postava líbila, tak jsem ji použil při psaní téhle písničky.

Iggy Pop.

LN Slyšel jsem, že jste vášnivý čtenář. Opravdu?

Ano, čtu hodně, víc než dřív. Loni jsem totiž dostal elektronickou čtečku Kindle, takže můžu číst několik knížek najednou, což mi vyhovuje. Čtení mě baví.

LN A kteří autoři vás v poslední době zaujali?

Mám rád francouzského prozaika Michela Houellebecqua a taky Angličana Willa Selfa. Právě teď čtu životopis našeho prezidenta Thomase Jeffersona. Moc dobrá kniha.

LN Ještě se věnujete taiči?

Jistě, žádný mistr ale nejsem. Beru je jako cvičení, které mě baví a dělá mi dobře.

LN Dává vám také nějakou duchovní inspiraci?

Naprosto, i když je založeno na tělesných cvicích. Aby je člověk prováděl správně, musí správně, a silně dýchat. Což mi poskytuje kombinaci energie a klidu. Je to zvláštní síla, díky které se všechno zdá daleko uskutečnitelnější.

LN Pomáhá vám to při zpěvu?

Pro vokalistu je to skvělé, zároveň mám takhle všechno lépe pod kontrolou.

LN Žijete stále na Floridě?

Ano, je to tam pro mě ideální. Starám se o zahradu a dělám řadu dalších věcí. Je tam krásně - vidět oceán, všude hodně zeleně, zároveň je to velké město, takže tam mohu hodně věcí zařídit. Kdyby mi ale někdo ve dvaceti řekl, že budu pracovat na zahrádce, asi bych mu nakopal.

LN Nejspíš to přichází s věkem. Vnímáte nějaké další změny?

Když mi bylo asi třiadvacet, ale i později, tak jsem si všiml, že kdykoliv se mi zhorší fyzička, nutí mě to víc používat mozek. A bylo skvělé zjištění, jak daleko mocnější je mozek než fyzické tělo. Takže v podstatě čím jsem starší, tak tím mi to jde líp.

LN Jste právě ve Francii, proč tedy neocitovat básníka Arthura Rimbauda, který psal o dlouhém a vědomém rozrušování smyslů, které z něj učiní vidoucího. Vy jste praktikoval něco podobného. Prozřel jste?

Nevím, jestli lze mluvit zrovna o prozření, ale moje závislost na zvuku elektrických kytar a také drogách se jistě hodně podobala tomu, co dělal Rimbaud.

Iggy Pop v newyorské Rock and Roll Hall.

LN Již zmiňovaný Burroughs, který byl dlouhá léta závislý na heroinu, prohlásil, že ničeho nelituje, a že mu tato závislost naopak také něco dala. Jak tomu je u vás?

Ano, drogy mi poskytovaly východ. Umožňovaly mi odejít z určitého místa. A musím říct, že to nové místo jsem měl radši než to staré, z něhož jsem odešel.

LN A litujete oněch drogových zkušeností?

Ne, nelituji. Možná jediný problém, který jsem ze svých zkušeností s drogami měl, je, že člověk má pak bohužel sklony se stále opakovat. Takže když jsem byl mnohokrát pod vlivem drog a přišla nějaká dobrá inspirace, dříve nebo později se z ní stala inspirace špatná. A jakmile je to špatné, člověk by měl okamžitě přestat a zkusit něco jiného. Neudělá to ale, protože nemůže. A tím je to pak špatné stále dokola. Tohle není na drogách zrovna skvělé.

LN Mohl by si vás tedy někdo vzít za vzor?

Pokud by to chtěl někdo udělat, měl by si vzít vzor z toho, co jsem opravdu dokázal, z mé tvorby. Rozhodně ale ne z toho, co si o tom všem představují. Moje hudba a vystoupení, na tom se dá určitě stavět.

LN Kterého vašeho alba si nejvíce považujete?

Zřejmě desky The Idiot, ta je moje nejlepší.

LN Hrál jste v Jarmuschově Dead Manovi i v dalších filmech. Dostáváte další herecké nabídky?

Hraju v novém filmu, který se jmenuje Suck. Je to upírská komedie. Hlas mého otce tam mluví Lou Reed. Točím také s francouzskou undergroundovou režisérkou Sophií Blondyovou, která pracuje na nové verzi filmu Fritze Langa z roku 1934 Liliom. Hraju tam postavu, kterou hrál Antonin Artaud. Takže občas v něčem hraju, ale ne moc.

Iggy Pop

LN Mluvilo se také o filmu natočeném podle vašeho života, vás měl hrát Elijah Wood. Jak to s ním vypadá?

Celý projekt nejspíš skončil u ledu. Bylo v tom hodně různých tahanic, řekl jsem jim ale, že to jde mimo mě. Nezajímá mě to.

LN Vaše tvorba jak hudebně, tak textově rozhodně není povrchní, přesto mám pocit, že se na vás někdy chodí lidé jen tak podívat, jako do cirkusu. Nemrzí vás to?

Je to v pohodě, je to prostě spektákl pro lidi. Podívaná. A může to být pro každého, co chce, mně je to jedno. Jde mi pouze o jedno - aby přišli. Pak už je to na nich.

LN Jste označován za průkopníka stagedivingu. Budete skákat z pódia i v Ostravě?

To se ještě uvidí, jak to tam bude vypadat. Někdy postaví pódium tak daleko, že to prostě nezvládnu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!