Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Plzni začal festival Divadlo, přiváží osobnosti evropské režie

Inscenace Buržoazie zahájila festival Divadlo v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inscenace Buržoazie zahájila festival Divadlo v Plzni | foto: festival Divadlo

PLZEŇ Mezinárodní festival Divadlo, který potrvá až do neděle, má na programu několik skutečných divadelních událostí, například Strindbergovu Slečnu Julii moskevského Divadla národů v režii Thomase Ostermeiera či Černé mléko slavného lotyšského režiséra Alvise Hermanise.

Festivalový program nabídne inscenace čtyřiadvaceti souborů z Ruska, Polska, Maďarska, Lotyšska a Slovenska, domácí výběr toho nejzajímavějšího z uplynulé sezony i doprovodný program.

Strindbergovo drama Slečna Julie v Ostermeierově režii, které festival uzavře 15. září, je přesazené do současného Ruska. „Ona je dcera oligarchy, on je její řidič. Výborným hereckým výkonům dominují hvězdy ruského divadla a filmu Čulpan Chamatovová a Jevgenij Mironov,“ zdůrazňuje dramaturgyně festivalu Kamila Černá.

Slečna Julie v podání moskevského Divadla národů

Slečna Julie v podání moskevského Divadla národů

Inscenace předního ruského souboru, který spolupracuje s evropskými režiséry velkých jmen, byla nominována i na prestižní ruské ocenění Zlatá maska. Kdo by se do Plzně na toto představení nedostal, má šanci o dva dny později v pražském divadle Hybernia.

Herečky krávy, režisér býk...

Do Plzně také letos zavítá jeden z nejvýraznějších divadelních souborů posledních let - Teatr Polski z Wroclawi s inscenací Hra o matce a vlasti (autorka: Bozena Keff) v režii Jana Klaty. „Inscenace zpochybňuje vžité pojetí dějin polského národa, jeho hrdinství i vztah k vlasti. Příběh židovky, jež přežila holokaust, a její dcery zde slouží jako východisko k podobenství o závislosti, duchovním otroctví a hledání svobody,“ vysvětluje Černá. Podle ní těžká témata odlehčuje Klatův smysl pro humor i taneční a hudební výstupy.

Lotyšský režisér Alvis Hermanis je výraznou osobností současného evropského divadla, který je také přiměřeně ověnčen cenami a objevuje se na významných festivalech. Ani do Plzně nejede poprvé, nyní ovšem Nové rižské divadlo přiveze menší, ale výpovědí silnou inscenaci Černé mléko. „Hermanis zde hledá ztracenou lotyšskou identitu a nachází ji na venkově, kde doposud přetrvává tradiční způsob života a pravé Lotyšsko tu představují nejen vesničané, ale i jejich zvířata. Zároveň ale jde i o metaforu divadelního světa, kterou Hermanis skládá s nadsázkou a humorem - krávy jsou herečky, vesnický býk režisér...

Autorskou komedii s výmluvným názvem 42. týden o gynekoložce, která se věnuje pouze své kariéře a kašle na lásku až do chvíle, kdy se zamiluje do umělce, uvede na festivalu budapešťské Divadlo Bély Pintéra. Pro inscenaci je určující hudba, maďarský temperament a svérázný groteskní humor.

Příběh, na který by Slovensko nejraději zapomnělo

Slovenské divadlo se představí mimo jiné novou hrou Viliama Klimáčka Holokaust v režii Rastislava Balleka a v nastudování bratislavského Divadla Aréna. Hrdinka hry se v devadesátých letech vrací do vlasti a chce restituovat majetek, ale zjistí, že ho její rodina ve skutečnosti arizovala. První část hry se odehrává za války v kavárně a druhá kdesi mezi nebem a zemí, v době, kdy jsou hrůzy spojené s holokaustem slovenských Židů téměř zapomenuté. Příběh, na který by Slovensko nejraději zapomnělo, zní podtitul hry.

Inscenace Holokaust v režii Rastislava Balleka bratislavského Divadla Aréna

Inscenace Holokaust bratislavského Divadla Aréna

Do Plzně se vrátí i Blaho Uhlár se svou inscenací Pokus (v hľadaní spirituality), která rekapituluje autorův život i boj o divadlo a nabízí tak i hlubší zamyšlení o smyslu umění v současné společnosti.

Pokud jde o domácí inscenace, hned tři z nich doveze Jan Nebeský: k vidění bude Eyolfek Divadla v Dlouhé i Kabaret Shakespeare Studia Damúza. Nebude chybět ani Divadlo Gočár Miloše Orsona Štědroně, třetí Nebeského režie na festivalu, která představuje v divadelní zkratce a s nadsázkou osobnosti architektů Josefa Gočára, Pavla Janáka a Jože Plečnika. Zcela jiný žánr nabídne Hana Voříšková se svými Pohyblivými obrázky - za doprovodu živé hudby přímo před diváky rozehrává technikou kresleného divadla v kombinaci se stínohrou několik poetických minipříběhů beze slov.

Na hlavní část přehlídky, která se koná od 11. do 15. září, naváže tradiční epilog, který nabídne pražské Divadlo pod Palmovkou s inscenací Králova řeč v režii Petra Kracika a Činoherní klub se zpracováním hry Před západem slunce v režii Ladislava Smočka.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...