10. června 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V pohodě. Snímek oceněný na Sundance bude mít evropskou premiéru ve Varech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Snímek V pohodě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek V pohodě. | foto: Sundance Festival

Evropskou premiéru si na karlovarském festivalu odbudou čtyři filmy ceněné na zahraničních festivalech. V nesoutěžní části hlavního programu festival promítne například černohumornou komedii V pohodě, která si z festivalu Sundance odnesla zvláštní cenu poroty. ČTK to dnes sdělila Zuzana Janáková z tiskového střediska festivalu. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se letos koná od 30. června do 8. července, půjde o 52. ročník.

Evropskou premiéru si na karlovarském festivalu odbudou čtyři filmy ceněné na zahraničních festivalech. V nesoutěžní části hlavního programu festival promítne například černohumornou komedii V pohodě, která si z festivalu Sundance odnesla zvláštní cenu poroty. Sdělila to Zuzana Janáková z tiskového střediska festivalu. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se letos koná od 30. června do 8. července, půjde o 52. ročník.

Ve filmu V pohodě čínského režiséra Ťüna Kenga zdánlivě nevinný příjezd prodejce mýdla do téměř opuštěné vesnice na severu Číny spustí vlnu bizarních situací.

Evropské publikum bude také moci poprvé zhlédnout estonský koprodukční snímek Listopad režiséra Rainera Sarneta, který obdržel cenu za nejlepší kameru na newyorském festivalu Tribeca. Příběh diváka zavede do přízračného světa pohanského venkova, kde řádí vlkodlaci, mor a hlavním hrdinům se jen stěží daří najít opravdovou lásku.

Snímek V pohodě.
Snímek V pohodě.

Černobílý snímek Píseň ze žuly režiséra Pata Collinse vnese do festivalových kin atmosféru drsné irské krajiny. Snímek byl ve světové premiéře uveden na americkém filmovém a hudebním festivalu South by Southwest v texaském Austinu. Čtveřici filmů s evropskou premiérou na karlovarském festivalu uzavírá snímek Juze, který sleduje snahu dospívajícího chlapce vymanit se z prostředí slumu a začít nový život v lepších podmínkách.

Domácí kinematografii bude v hlavní soutěži festivalu podle dříve zveřejněných informací reprezentovat historický snímek ze středověku Křižáček. Režisér Václav Kadrnka ho na motivy básně Jaroslava Vrchlického natočil s Karlem Rodenem v hlavní roli v koprodukci se Slovenskem a Itálií. Konkurovat mu budou mezi tuctem titulů například vztahové drama Arytmie jednoho z nejosobitějších ruských režisérů současnosti Borise Chlebnikova, americká romantická komedie o (ne)normalitě lásky Drobné si nechte či snímek gruzínského filmaře Georga Ovašviliho nazvaný Chibula. Vítěz karlovarské soutěže z roku 2014 natočil archetypální příběh inspirovaný osudem prvního prezidenta nezávislé Gruzie v koprodukci s Německem a Francií.

Hostem festivalu bude letošní držitel Oscara, Zlatého glóbu a dalších ocenění za hlavní roli ve filmu Místo u moře Casey Affleck, dostane Cenu prezidenta festivalu. Stejné ocenění převezme za umělecký přínos české kinematografii filmař Václav Vorlíček. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii obdrží na zahajovacím večeru skladatel James Newton Howard; poté i britský režisér Ken Loach a jeho scenárista Paul Laverty.

ČTK
  • 0Diskuse