6. května 2010 7:58 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V polské Poznani stojí golem. Nestvořil ho rabi Löw, ale David Černý

David Černý odhalil v polské Poznani svou sochu golema. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Černý odhalil v polské Poznani svou sochu golema. | foto: ČTK

PONZAŇ Ačkoliv to není příliš známo, spojuje polskou Poznaň a Prahu postava židovského učence rabiho Löwa. Golem, umělý člověk, kterého údajně rabi Löw stvořil, ode dneška nepatří už jen české metropoli, ale i Poznani. Na rozdíl od toho pražského, který prý byl z hlíny, je poznaňská socha golema z nerezavějící oceli. Vytvořil ji český výtvarník David Černý.

"Mně se líbí to, že Golem je takovou česko-polskou mystickou postavou," řekl Černý. "Otec" člověka z hlíny Jehuda Ben Becalel, známější jako rabi Löw, se podle některých pramenů narodil kolem roku 1520 v Poznani. Později údajně působil jako vrchní rabín v tomto západopolském městě i celém Velkopolsku, koncem 16. století se stal vrchním zemským rabínem českého království i vrchním pražským rabínem.

"Byl jsem v Praze, o Golemovi jsem slyšel, ale to, že se rabi Löw mohl narodit tady v Poznani, jsem se dozvěděl teprve před několika týdny," přiznal se novinář z jednoho místního rádia.

3D digitální socha
Černého Golem je 2,6 metru vysoký, skládá se z několika fragmentů, a působí proto trochu rozostřeně. Autor ho popisuje jako "3D digitální sochu". Podle původních plánů měla socha stát uprostřed chodníku a být tak blíže lidem.

Nicméně poznaňská radnice to nepovolila. "Já nedokážu bojovat s úředníky v Poznani, mně stačí bojovat s úředníky v Praze," řekl k tomu Černý. Golem zatím stojí mezi stromy na trávníku na kraji pěší zóny, a proto nevyniká tak, jak si Černý přál. "Ta socha byla plánovaná pro srovnání s kolemjdoucími lidmi," vysvětlil.

Golem vznikl na objednávku Velkopolského sdružení pro podporu krásných umění, které hledá umělecká díla pro veřejná prostranství. Davida Černého mu doporučil jeden polský umělec. Sdružení českému výtvarníkovi nabídlo spolupráci, protože se mu líbí jeho práce i jeho smysl pro humor, který, jak tvrdí organizátorka "nastěhování" sochy golema do Poznaně Justyna Zadworná, se většině Poláků zamlouvá.

Provokativní díla
Sdružení si nicméně přálo, aby kontroverzní český výtvarník pro Poznaň vytvořil sochu, která by neměla nikoho urazit. "Lidé by některá jeho provokativní díla nemuseli přijmout a jde přece o práci ve veřejném prostoru," vysvětlila Zadworná. Jedním ze zvažovaných projektů byl Jesus Christ Kit, skládanka Ježíše Krista umístěná na jedné z budov. "Myslím, že na to bychom povolení nedostali," podotkla Zadworná.

Golem je druhým dílem Černého, které vytvořil na objednávku města. Tím prvním je Snídaně obrů, netypická autobusová zastávka v Liberci, která má lidem připomínat německo-česko-židovskou minulost tohoto města.

David Černý patří mezi nejznámější současné české výtvarníky. Loni velké kontroverze vzbudila jeho skládačka Entropa, jíž se Česko prezentovalo během předsednictví Evropské unii v bruselském sídle Rady EU. V instalaci vysoké 16 metrů byl podle Černého každý stát sedmadvacítky reprezentován určitým stereotypem, který o něm údajně měli zažitý ostatní obyvatelé Evropy. Některé země, mezi nimi Bulharsko, jež mělo podobu tureckého záchodu, dílo pobouřilo. Černý plánuje model Entropy vystavit příští měsíc ve varšavském národním muzeu během výstavy Ars Homo Erotica.

ČTK