Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V pondělí 17. listopadu ožije Praha koncerty a dalšími akcemi

Koncert k nedožitým 70. narozeninám Karla Kryla se konal v Lucerně. Jeho písně zazněly také v podání Anety Langerové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncert k nedožitým 70. narozeninám Karla Kryla se konal v Lucerně. Jeho písně zazněly také v podání Anety Langerové. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Hutka, Merta, Langerová, J.A.R. i filmy Karla Vachka. Pětadvacáté výročí sametové revoluce připomene v hlavním městě řada velkých i menších kulturních akcí - konat se budou koncerty, filmové projekce i divadelní představení.

Velkou část programů zastřešuje Festival svobody, který ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Nadací Film a sociologie a dalšími organizacemi přináší program až do prosince. Vybíráme z pražských akcí, které připadají přímo na 17. listopad.

FILM

České století v kině Světozor
Pražské kino Světozor se v pondělí 17. listopadu stane svědkem sovětské invaze, vzniku Charty 77, sametové revoluce i rozdělení Československa. Česká televize zde pro veřejnost uvede všechny nové filmy z cyklu České století režiséra Roberta Sedláčka, a to zcela zdarma. Projekce budou součástí Festivalu svobody.
Program: 12:00 Musíme se dohodnout (1968), 14:00 Je to jen rock´n´roll (1976), 16:00 Poslední hurá (1989), 18:00 Ať si jdou (1992), 20:30 Poslední hurá (1989)

Podzimní kino Proti ztrátě paměti
Podzimní kino na Jungmannově náměstí uvádí až do 20. 11. nový dokumentární film Karla Strachoty s názvem 1989: Z deníku Ivany A. a sestřih unikátních archivních materiálů, natočených během revolučních událostí listopadu a prosince 1989.

Promítá se každý den od 17:00 do 21:30. Ke zhlédnutí budou unikátní archivní materiály České televize a FAMU – záběry ze 17. listopadu 1989, rozhovory s účastníky, studentské stávkové výbory, Činoherní klub, tiskové středisko, Občanské fórum, generální stávka, demonstrace na Letné, situace mimo Prahu…. Vždy v 18:00 a ve 20:00 proběhne projekce filmu 1989: z deníku Ivany A.. Snímek je sestavený na základě historických událostí, kombinující osobní deníkové záznamy a dobové nahrávky revolučních událostí. Jde o nový snímek z produkce Jednoho světa na školách.

Dokumenty v Klubu Kaštan
V rámci Klubové noci Festivalu svobody proběhne v Kaštanu od 20.00 projekce dvou filmů: Neznámí hrdinové z cyklu Pohnuté osudy - Jaromír Šavrda (ČR, scénář a režie Jiří Fiedor, 26 min) a Čas hanby mlčení naděje (Československo, režie: Josef Císařovský, 83 min)  - dokumentární pásmo z let 1969-1989 těžící z archívu Státní Bezpečnosti, konfrontuje pohled na svět viděný optikou policejních kamer s pomalu, ale vytrvale rostoucím vzdorem české veřejnosti. Film komentují písničky pražské undergroundové scény 70. a 80. let.

Dokument, barevná perspektiva let 1989-2014
V Bistru Bazaar na Náměstí Jana Palacha 2 (v budově Filozofické fakulty UK) budou od 14.00 promítány čtyři filmy, které každý po svém tématizují období mezi léty 1989 - 2014 a vytváří oblouk mezi minulostí a současností. Čtyři dokumenty - čtyři pohledy na uplynulých dvacet pět let. Účast potvrdili režiséři Karel Vachek a Apolena Rychlíková.
Program:
Maturita v listopadu
(rež. Jiří Krejčík)
Listopadové události roku 1989 na gymnáziu v České Třebové jako zkouška z dospělosti.
Nový Hyperion aneb Volnost rovnost bratrství (rež. Karel Vachek) - za účasti režiséra!
Monumentální filmová koláž splétá události před prvními svobodnými volbami, dialogy a děje vynalézavou střihovou skladbou, která spojuje zdánlivě nespojitelné.
Neviditelná ruka trhu - Privatizace Barrandova (rež. Martin Kohout)
Na případové studii privatizace barrandovských filmových ateliérů pojednává dokument o přechodu k tržnímu hospodářství po sametové revoluci.
Rodina (rež. Apolena Rychlíková) - za účasti režisérky!
Videodeník zkoumající to nejintimnější i to nejobecnější. Dědictví morální politiky, antikomunismus i hledání vlastního politického názoru v koláži každodennosti.

DIVADLO

Scénické rozhovory - Andrej Krob
Švandovo divadlo připravilo od 17.30 další díl z cyklu Scénických rozhovorů. V den  výročí Sametové revoluce bude hostem Andrej Krob, český divadelní scenárista a režisér, který v době  normalizace jako první inscenoval hry Václava Havla. Krob je znám také jako tvůrce Originálního videožurnálu Charty 77.
Ptát se spolu s diváky bude David Hrbek.

Václav Havel a Andrej Krob při divadelním představení

Václav Havel a Andrej Krob při divadelním představení

Země Lhostejnost
Taktéž ve Švandově divadle se od 19.00 uskuteční představení Země Lhostejnost, na motivy osudů písničkáře Karla Kryla. Inscenace vychází ze stejnojmenné knihy porevolučních esejů. Představení s rytmickými voicebandy a třemi kytarami, ve kterém každý z šesti herců je Karlem Krylem, překvapí rovněž nečekanou scénografií. Země Lhostejnost přibližuje nejen jeden mimořádný lidský osud, ale i nedávnou historii.

Audience
Divadlo D21 uvádí od 19.30 klasickou Havlovu grotesku.
V podání Divadla D21 je Audience historickou exkurzí do doby „dávno minulé“, do doby, která již neexistuje a tudíž se stává něčím jako science-fiction. Nebo ne? Navštívíme zákoutí pivovaru, kde si sládek jednoho dne předvolá na kobereček svého – poněkud komplikovaného – podřízeného Vaňka. Ztratíme se na okamžik v minulém čase, jako v pohádce, v níž jeden koulí, druhý přikuluje a vedoucí to všechno bedlivě sleduje, abychom se opět šťastně vynořili. Někdo se zasměje, jiný zanadává, některý polituje, ale všichni si dáme pivo, protože „u nás všichni pijeme pivo!“

KONCERTY

HAMU - Festival k 25. výročí sametové revoluce
Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze připomene 25. výročí sametové revoluce jednodenním festivalem hudby, tance a audiovizuálních experimentů. Prostory HAMU a Malostranského náměstí ožijí koncerty, zvukovými intervencemi, performancemi, videoprojekcemi a multimediálními instalacemi.
Festival začíná v 15.00 hodin orchestrálním koncertem Akademických komorních sólistů v sále Martinů v sídle HAMU. Poté ožije prostor Lichtenštejnského paláce tanečně-pohybovým site-specific projektem studentů katedry tanceinspirovaným každodenním pohybem v prostorách školy.
V 18.00 hodin bude následovat komorní Koncert proti totalitním režimům, na kterém zazní díla skladatelů, kteří navzdory perzekuci nacistickým či komunistickým režimem bojovali proti útlaku a různým formám bezpráví. Paralelně bude na Malostranském náměstí probíhat dramatizovaná situace vycházející z topologie tohoto místa, myšlenkových kontextů 25. výročí pádu strany a vlády i událostí, které se vážou k Mezinárodnímu dni studentů. Den uzavře koncert studentů katedry skladby v Galerii HAMU, který potrvá zhruba do 22.00 hodin. Vstup je kromě koncertu Akademických komorních sólistů volný.

J.A.R. v Lucerně
Ve 21.00 začne ve Velkém sále Lucerny koncert skupiny J.A.R. (vstupné 390,-), která si poprvé ve své kariéře pozvala také hosty. Pódium s nimi ovládne Vladimir 518, Matěj Ruppert,Tereza Černochová, Vojta Dyk, Xavier Baumaxa, Markéta Foukalová a mnoho dalších. Tradice listopadových koncertů kapely začala právě před pětadvaceti lety.

ZNOVU 89 – koncert Českého rozhlasu
Koncert , který se bude konat od 18.00 do 20.00 na Václavském náměstí, připomene události sametové revoluce a odstartuje finální část stejnojmenného projektu Českého rozhlasu, který mapuje dění z roku 1989. Vstup na koncert je zdarma.
Vystoupí Michal Prokop, Jiří Suchý, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, David Koller, Lenka Dusilová, Dan Bárta, Michael Kocáb či Aneta Langerová. Koncert, který potrvá od 18.00 do 20.00, bude moderovat Lucie Výborná a Michal Horáček. Koncert bude živě přenášet Radiožurnál, k dispozici bude i online přenos na webu stanice.

Klubová noc Festivalu svobody
V řadě hudebních klubů po celé ČR vystoupí v den 25. výročí sametové revoluce přes 200 současných českých a slovenských umělců, v nečekaných kombinacích generací pamětníků a nové generace umělců narozených po Listopadu 89. Vstup je zdarma.
Výběr z pražského programu:
Rock Café
20.30: Travis O’Neill and Guy Bennett
21.30 Gerda Blank (jméno ženy zastřelené při pokusu dostat se přes Berlínskou zeď a také stejnojmenný projekt Rhyse Braddocka & Stuarta Millse).
22.30 Sunflower Caravan

Písničkář Karel Kryl.

Písničkář Karel Kryl.

Palác Akropolis
21.00: Fenomén Karel Kryl
Koncert věnovaný památce písničkáře Karla Kryla. Během večera zazní písně Dáši Vokaté, Vlastimila Třešňáka, vystoupí revivalová skupina Missa. V rámci programu bude na trh uvedena publikace Fenomén KK autorů Ivany Denčevové a Michala Stehlíka.
Vagon
21.00 IX. ročník Koncertu proti totalitě, nesvobodě a komunismu
Vystoupí: Sladký konec, Hally Belly, Plastic People revival (SK), Slum, Carlos a Plastic  Factory. Včerem provází František Čuňas Stárek

Podrobný program Festivalu svobody najdete na www.festivalsvobody.cz

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...