4. dubna 2013 11:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Ponrepu vzpomínají na Vláčila. Na programu je Mág i Marketa Lazarová

Mareta Lazarová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mareta Lazarová | foto: ARCHIV MAFRA - PAVEL WELLNER

PRAHA Oblíbené pražské kino nabízí po celý duben retrospektivu jednoho z nejvýznamnějších českých režisérů.

Národní filmový archiv do této přehlídky zařadil celé dílo Františka Vláčila: počátky u Československého armádního filmu, středometrážní hrané snímky, dokumenty 70. a 80. let a kompletní celovečerní tvorbu.

"Přehlídku doplní přednášky a filmové pocty kolegů. Například 15. dubna bude promítnut snímek kameramana Františka Uldricha V síti času a esej Tomáše Hejtmánka Sentiment," řekl ČTK Jan Křipač z NFA.

Vláčil, považovaný za básníka filmového plátna, měl výtvarné nadání, a právě výtvarná složka dělá z jeho filmů poetické básně v obrazech. Do dějin českého filmu se zapsal historickými snímky, k zařazení mezi nesmrtelné by však postačila jen monumentální rapsodie Marketa Lazarová podle románu Vladislava Vančury. K dalším snímkům patří Holubice, Údolí včel a Adelheid.

"V roce 2008 byla Marketa Lazarová promítnuta v Pacific Film Archive v Berkeley. V roce 2010 uspořádal přehlídku Vláčilových filmů Britský filmový ústav. O rok později měla značný ohlas americká retrospektiva jeho tvorby v newyorském Lincolnově centru. V roce 2012 následují Varšava a další polská města, Moskva a retrospektiva v National Gallery of Art ve Washingtonu," uvedl dramaturg NFA Milan Klepikov. Připomněl, že v roce 2005 byla na internetu zveřejněna petice k vydání Markety Lazarové na DVD.

Renomé v zahraničí

Ve Velké Británii vyšla na DVD už v roce 2007, ve Francii roku 2011. Poté byla Marketa Lazarová z iniciativy karlovarského festivalu a ministerstva kultury digitálně restaurována a v červenci 2011 měla kopie premiéru v Karlových Varech, načež se dostala na DVD a Blu-ray.

"Postupně jsou v zahraničí na DVD zpřístupňovány i další Vláčilovy filmy. V USA v roce 2004 Holubice, o dva roky později Údolí včel a Adelheid, tyto dva filmy pak v roce 2010 i v Británii. Prestižní světový vydavatel Criterion Collection ohlásil vydání Markety Lazarové na Blu-ray na červen 2013," dodal Klepikov.

Nakolik součet všech těchto aktivit posunul zahraniční pohled nejen na jednoho režiséra, ale na celou českou kinematografii, se podle něj ukázalo loni na podzim. V každém roce s dvojkou na konci totiž pořádá britský měsíčník Sight and Sound anketu "nejlepších filmů", jejíž renomé je dáno šedesátiletou tradicí, pravidelností a počtem oslovených odborníků z celého světa. "V posledním hlasování se prosadily jen Sedmikrásky Věry Chytilové, nejvýše hodnoceným českým filmem se poprvé stala Marketa Lazarová," dodal.

ČTK