9. května 2013 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Praze ožije opera Siface, které naposledy naslouchal hrabě Špork

novodobá premiéra barokní opery Siface | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy novodobá premiéra barokní opery Siface | foto: 2media

PRAHA V sále Českého muzea hudby na Újezdě se uskuteční novodobá světová premiéra tohoto díla.

Poprvé od historicky prvního uvedení v pražském paláci hraběte Františka Antonína Šporka v roce 1729 zazní v Čechách vznešené tóny barokní opery Siface od Nicoly Porpory. Představení se koná 10. května v 18 hodin.

Akce je součástí Festivalu barokních umění Český Krumlov, který vznikl v roce 2008 s cílem oživit barokní operu s využitím současných možností autentické interpretace.

V rukou hudebníků mezinárodního souboru Hof-Musici, který zahraje pod vedením cembalisty Ondřeje Macka, tak bude k vidění například violon – barokní šestistrunný kontrabas vytvořený v roce 1996 mistrem Janem Slípkou podle anonymního italského originálu z doby kolem roku 1700.

Nicola Porpora (1686–1768)

Patří k nejvýznamnějším představitelům pozdně barokní italské opery, tzv. dramma per musica. Jeho hudební drama Siface mělo premiéru v roce 1726 v Benátkách a již tři roky poté bylo provedeno v Praze. Autorem libreta je císařský dvorní básník Pietro Metastasio.

Lidovky.cz