7. května 2013 22:02, aktualizováno  23:50 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Mark Knopfler představil v Praze novou desku

Během své hudební kariéry Knopfler prodal více než 120 milionů alb, a to jak sólově, tak s kapelou Dire Straits, jejíž poslední koncert se uskutečnil před dvaceti lety.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během své hudební kariéry Knopfler prodal více než 120 milionů alb, a to jak sólově, tak s kapelou Dire Straits, jejíž poslední koncert se uskutečnil před dvaceti lety. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Britský kytarista a zpěvák Mark Knopfler v pražské O2 areně představil své osmé album Privateering, sólové skladby i písničky z období svého působení v úspěšné skupině Dire Straits. Do České republiky přijel fenomenální instrumentalista popáté, tři roky od svého posledního vystoupení v O2 areně.

Praha byla jednou z posledních zastávek na jeho turné, během kterého zrušil plánované koncerty v Rusku na protest proti podle něj tvrdému přístupu ruských úřadů k ochráncům lidských práv.

Knopfler, který ve své tvorbě míchá prvky rocku, country, folku i blues, do haly upravené s místy pouze k sezení přilákal podle pořadatelů zhruba 6000 posluchačů, stejně jako při svém minulém vystoupení v Praze.

Hudebník označovaný vzhledem ke svému hlasovému projevu jako "nejznámější mluvící zpěvák", zahájil za doprovodu sedmičlenné kapely koncert skladbou What It Is ze svého druhého sólového alba Sailing to Philadelphia z roku 2000. Následovaly dvě novinky Corned Beef City a titulní skladba posledního alba Privateering, před kterou si Knopfler poprvé za večer vyměnil kytaru.

Hala ocenila hity Dire Straits

Hráčský styl Knopflera se snadno rozpozná již po pár úvodních tónech. Je považován za jednoho z nejzručnějších kytaristů, kteří hrají prsty bez trsátka.

Bouřlivý potlesk pak vyvolal hit Romeo and Juliet z repertoáru Dire Straits, jedné z nejúspěšnějších kapel 80. let. Koncert po necelých dvou hodinách vyvrcholil slavnou kompozicí Telegraph Road, po níž nadšení posluchači odměnili Knopflera a jeho doprovodné muzikanty ovacemi vestoje.

V přídavku zazněl další hit Dire Straits So Far Away.

Uznávaný kytarista vydal své první sólové album Golden Heart v roce 1996.

Celkem zatím natočil u společnosti Universal sedm titulů. Během své hudební kariéry prodal více než 120 milionů alb, a to jak sólově, tak s kapelou Dire Straits, jejíž poslední koncert se uskutečnil před dvaceti lety.

Mark Knopfler zavítal do České republiky již popáté. Tentokrát představil nové album Privateering.


Lidovky.cz, ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz