16. září 2012 22:29, aktualizováno  22:48 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Britští Coldplay okouzlili Prahu svojí barevnou show

Barevné papírky doslova pokryly stadion v pražském Edenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barevné papírky doslova pokryly stadion v pražském Edenu. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Barevnou show plnou starších hitů i písní ze zatím posledního alba Mylo Xyloto okouzlila fanoušky na fotbalovém stadionu v pražském Edenu britská poprocková skupina Coldplay. Podle pořadatelů vyprodané vystoupení skupiny, která v Česku koncertovala podruhé, sledovalo přes 30.000 diváků. V roli předskokanů se představily britské zpěvačky Charlie XCX a Marina And The Diamonds.

Londýnské kvarteto zahájilo koncert krátce po půl deváté večer skladbou Hurts Like Heaven z aktuálního alba. Při následující starší skladbě In My Place zaplavil diváky gejzír barevných konfet vystřelený z pódia, při písni Lovers in Japan se nad hlavy publika zase snesly desítky balonků. Součástí show, kterou provázela efektní projekce se stali i sami diváci. Při vstupu do areálu obdrželi barevné náramky, které při některých skladbách blikaly v rytmu s hudbou.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERIE Z KONCERTU

Zpěvák si atmosféru očividně naplno užíval

Zpěvák si atmosféru očividně naplno užíval

Po 16 odehraných písních kapela odešla z pódia, ale bylo jasné, že show ještě nekončí. Návštěvníci koncertu se záhy dočkali prvního přídavku v podobě akustických verzí skladeb Us Against the World a Speed of Sound, které skupina zahrála na jednom z ochozů stadionu přímo mezi diváky. Při druhém přídavku zazněl velký hit Clocks a Coldplay se s pražským publikem rozloučili skladbou Every Teardrop Is a Waterfall z aktuální desky.

O skupině:

čele Coldplay stojí zpěvák Chris Martin. Skupinu dále tvoří Jon Buckland, Guy Berryman a Will Champion.

Dohromady se dali v roce 1996. Hned prvního alba Parachutes (2000) prodali na pět milionů kopií, což kapele zajistilo širokou popularitu.

Úspěch zaznamenali i v USA, kde získali cenu Grammy.

Coldplay, kteří získali šest cen Grammy a tři ocenění Brit Award pro nejlepší britskou kapelu, nedávno vystoupili na ceremoniálu uzavírajícím letošní paralympijské hry.

Album Mylo Xyloto

Jejich zatím poslední deska Mylo Xyloto se mnoho týdnů držela v první dvacítce hitparády nejprodávanějších alb v ČR a minulý týden uspěl videoklip Paradise z tohoto alba na MTV Video Music Awards jako nejlepší popová skladba.

Do České republiky se Coldplay vrátili po čtyřech letech od své první návštěvy, kdy kapela ve vyprodané pražské O2 aréně propagovala své tehdy nové album Viva La Vida Or Death And All His Friends.

ČTĚTE TAKÉ:

Do pražského Edenu, kam koncertní techniku dopravilo 30 kamionů, dorazili Coldplay z Lipska a z Prahy pokračují do Varšavy a Hannoveru. Turné začalo loni v říjnu v Madridu a pokračovalo vystoupeními v Evropě i Severní Americe. Poslední koncert se odehraje v listopadu v Austrálii.

V Druhým albem A Rush of Blood to the Head (2002) potvrdili, že nejsou jen krátkodechou atrakcí. Desky X&Y z roku 2005 a Viva La Vida Or Death And All His Friends z roku 2008 se staly nejprodávanějšími alby roku.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz