30. března 2011 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Sovových Mlýnech vystavují slavné Čechy

Libor Pešek na fotografii Pavla Brunclíka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Pešek na fotografii Pavla Brunclíka | foto: Pevl Brunclík

PRAHA Ve čtvrtek začíná v Sovových Mlýnech výstava fotografa Pavla Brunclíka, který před svůj objektiv tentokrát postavil slavné Čechy. Na zdích galerie tak uvidíme například architektku Evu Jiřičnou nebo dirigenta Libora Peška.

Unikátní výstavu s názvem Češi Portrait Gallery zahájí 31.3.2011 předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Brunclík portrétoval spisovatele, dramatiky, herce, vědce, lékaře, i sportovce. Tato rozdílná skupina má však jedno společné, podle fotografa patří ke špičce českého národa.   

Dražba fotografií pro charitu
Výstava potrvá do 5.června 2011 a v jejím závěru budou vystavené fotografie vydraženy ve prospěch obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius. Dialog Jessenius vydává vzdělávací DVD pro vážně nemocné pacienty s cílem podat veškeré důležité informace o nemoci. Pod mottem "Vědět je klíč" s ní spolupracují špičky lékařských oborů i pacienti osobně.

Výstava je doprovozena výpravnou knihou s životními příběhy fotografovaných. Texty k fotografiím napsal Pavel Kosatík. Kniha vyjde jak v české, tak v anglické verzi.

Pavel Brunclík

Narodil se 27. 10. 1950 ve Znojmě. V roce 1974 absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze, v letech 1974 –1980 studoval režii a scenáristiku na katedře dokumentární tvorby FAMU, na katedře fotografie rok mimořádného studia. Po ukončení studia externě spolupracoval s ČST. Od roku 1981 pracuje jako samostatný fotograf. V roce 1998 získal ocenění Czech Press Photo, kromě Prahy vystavoval i v Paříží, Hamburku nebo Bruselu.


Lidovky.cz

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz