30. června 2017 10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

VARY 2017: Festival plný lesku Západu a filmů z Východu

Filmový festival Karlovy Vary. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filmový festival Karlovy Vary. Ilustrační foto | foto: Václav LaufMAFRA

KARLOVY VARY Evropští debutanti v soutěžích a americké hvězdy, které si přijíždějí pro čestná ocenění. Program karlovarské přehlídky se ustálil v podobě, která se snaží oslovit všechny typy publika.

Seznam osobností světového filmu, jež se mohou chlubit čestným Křišťálovým glóbem nebo Cenou prezidenta MFF KV, rok od roku utěšeně roste. Letošek přinese další významné posily: režiséra Kena Loache a jeho scenáristu Paula Lavertyho, skladatele filmové hudby Jamese Newtona Howarda, nezapomenutelnou Miu zP ulp Fiction Umu Thurmanovou, čerstvého držitele Oscara Caseyho Afflecka nebo ostrostřelce z Avengers Jeremyho Rennera. Jejich účast na přehlídce je samozřejmě úspěchem karlovarské festivalové diplomacie a akci dodává punc velkého světa. Ve většině případů také nejde pouze o symbolickou návštěvu – prominentní hosté se dostanou do kontaktu s publikem nejen na červeném koberci, ale i v rámci mistrovských kurzů či moderovaných debat KVIFF Talks.

KArlovy Vary 2017. Kdo a kde?

KArlovy Vary 2017. Kdo a kde?

Tradičně se ovšem tato nablýskaná tvář karlovarského festivalu míjí s jeho soutěží, kde je naopak řada jmen širší veřejnosti neznámá. Zčásti proto, že se jedná teprve o celovečerní debuty zúčastněných režisérů (byť mnozí z nich už natočili výrazné kratší útvary): letos je to případ hned poloviny filmů v hlavní soutěži. Tento model Karlovy Vary zřetelně vzdaluje prestižním přehlídkám v Cannes nebo v Berlíně, kam slavní tvůrci nepřijíždějí ceny jen přebírat, ale také o ně bojují.

Karlovarská soutěž má o poznání blíže k (taktéž prestižnímu) festivalu v Rotterdamu, kde je ovšem v pravidlech přímo dáno, že o tamního Zlatého tygra mohou usilovat jen první či druhé filmy svých tvůrců.

Co nového v Gruzii

Zaměření na debutující filmaře samozřejmě neznamená, že by v soutěži nemohly být kvalitní filmy. Ale zároveň ani to, že by bylo úplně snadné je do soutěže obstarat. I tady je totiž konkurence čím dál větší a o zdařilé snímky nadějných režisérů usiluje nejen zmíněný rotterdamský festival, ale také soutěž prvních filmů na Berlinale nebo třeba pražský Febiofest.

Pouták - KVIFF 2017.

Pouták - KVIFF 2017.


S tím nepochybně souvisí další zúžení zorného pole karlovarské hlavní soutěže, kde většina filmů pochází ze střední a východní Evropy a ze zemí bývalého Sovětského svazu. Ani na tom není nic špatného – naopak je to důvod, proč do Karlových Varů přijíždějí zástupci prestižních magazínů jako Variety nebo The Hollywood Reporter, aby si udělali obrázek o aktuální produkci z této části světa, kde často vznikají pozoruhodná díla. Namítnout lze snad jen to, že se prakticky stírá rozdíl mezi hlavní soutěží a další soutěžní sekcí Na východ od Západu, kde se objevují filmy z podobných teritorií a také jde často o snímky začínajících režisérů.

Skladba karlovarského soutěžního programu je mnohem realističtějším odrazem postavení české přehlídky mezi světovými festivaly než seznam čestných hostů. Ale není proč se tím rmoutit – zejména pokud je návštěvník přehlídky zvědavý především na zajímavé filmy a netrpí předsudky.

I díky nesoutěžním sekcím pak nabízí festival řadu příležitostí setkat se s aktuálními snímky renomovaných tvůrců, o nichž se ve světě mluví. Mimo jiné bude k vidění nejnovější film Michaela Hanekeho Happy End, opěvovaný snímek Oklamaný Sofie Coppolové nebo třeba thriller Fatiha Akina Odnikud, za nějž si Diane Krugerová z letošního MFF v Cannes odnesla cenu za nejlepší ženský herecký výkon.

Povaha karlovarské přehlídky je někdy lehce schizofrenní a občas není snadné odlišit, která její tvář je ta pravá. Možná ale právě v tom tkví svéráz českého národního festivalu.

Karlovarský festival po dnech

Pátek 30. června

Slavnostní zahájení, ohňostroj a největší koncentrace hvězd z celého festivalu. Zahajovací koncert pro širokou veřejnost obstará před hotelem Thermal Český národní symfonický orchestr pod vedením Carla Davise. Jako host vystoupí také skladatel James Newton Howard, který bude ve světové premiéře dirigovat část hudby k pokračování filmu Fantastická zvířata a kde je najít.

Sobota 1. července

Master Class Jamese Newtona Howarda v Kongresovém sále hotelu Thermal. Představí publiku svou tvorbu a s pomocí ukázek z filmů a živé hry na klavír poodhalí tajemství komponování filmové hudby.

Neděle 2. července

Ve 14 hodin ve Velkém sále Thermalu uvedou Casey Affleck a režisér David Lowery projekci filmu Přízrak. Affleck v něm po většinu času není moc vidět, ale o to lepší prý je.

Uma Thurmanová uvede od 22.30 v Letním kině snímek Quentina Tarantina Kill Bill. Obě části se budou promítat najednou a závěrečné titulky možná doprovodí východ slunce.

Pondělí 3. července

Britský režisér Ken Loach a jeho scenárista Paul Laverty převezmou Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Stane se tak ve 14 hodin před představením filmu Sladkých šestnáct let ve Velkém sále hotelu Thermal.

V tomtéž sále, ale až ve 23 hodin uvidí diváci první festivalovou projekci očekávaného filmu Sofie Coppolové Oklamaný.

Úterý 4. července

Ken Loach a Paul Laverty se ve 14 hodin zúčastní KVIFF Talk ve Vodafone Lounge hotelu Thermal.

Ve 20 hodin se bude konat první festivalová projekce nového filmu Michaela Hanekeho Happy End – v kině Drahomíra.

Středa 5. července

Ve Velkém sále se ve 20 hodin představí české želízko v ohni hlavní soutěže – Křižáček Václava Kadrnky s Karlem Rodenem v roli rytíře Bořka.

Čtvrtek 6. července

Režisér Václav Vorlíček v 16 hodin v Městském divadle Karlovy Vary uvede slavnostní představení snímku Kdo chce zabít Jessii.

Pátek 7. července

Americký herec Jeremy Renner uvede slavnostní projekci filmu Wind River ve Velkém sále hotelu Thermal a zúčastní se KVIFF Talk.

Sobota 8. července

Slavnostní zakončení přivede v 17 hodin na červený koberec Jeremyho Rennera, který poté během závěrečného ceremoniálu převezme Cenu prezidenta MFF KV. Václav Vorlíček převezme Cenu prezidenta MFF KV za přínos české kinematografii. Rozdělí se festivalové ceny a v letním kině pak na diváky čeká filmové překvapení.

Neděle 9. července

Festival skončil, ale konec ještě není. Dokonce je to ta nejspolehlivější příležitost vidět filmy, které se nejvíc líbily porotám – mimořádné projekce oceněných filmů proběhnou ve Velkém sále hotelu Thermal. Uskuteční se tři projekce (v 10, 13 a16 hodin), které představí tři vyznamenané filmy včetně vítězného snímku hlavní soutěže. Vstupenky na jednotlivá představení bude možné získat v sobotu a v neděli 8. a 9. 7. buď na základě akreditací platných v sobotu 8. 7., anebo zakoupením lístků na vybraných pokladnách.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz