Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vary představí vznikající film s Anetou Langerovou v roli vězněné básnířky

Aneta Langerová a Marie Štípková. Z natáčení filmu 8 hlav šílenství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aneta Langerová a Marie Štípková. Z natáčení filmu 8 hlav šílenství. | foto: Reprofoto

Oddělení Film Industry karlovarského festivalu, které umožňuje režisérům představit své filmy potenciálním distributorům i zástupcům filmových festivalů, letos v přehlídce Work in Progress uvede patnáct filmových projektů z východní Evropy. Bude mezi nimi i film 8 hlav šílenství, který podle osudů perzekvované ruské básnířky Anny Barkové točí režisérka Marta Nováková.

Podpora mezinárodní výměny a propagace filmů je podle organizátorů stále důležitější součástí karlovarského festivalu. Každý rok se tu představí na dvě stovky nových filmů, z nichž až 70 uvádí ve světové či evropské premiéře. Řada z nich hledá mezinárodního agenta prodeje.

Z Varů až do Cannes?

"Všechny tyto aktivity se ukázaly jako smysluplné. Jde například o prezentaci připravovaných projektů či filmů ve výrobě, akci zaměřenou na snímky talentovaných dokumentaristů z východní Evropy a další workshopy, panelové diskuse a osobní setkání. Filmoví profesionálové na nich mají jedinečnou příležitost seznámit se s novou filmovou produkcí ze zemí střední a východní Evropy a navázat kontakty," řekl výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha. Upozornil, že z prezentovaných snímků byl pokaždé některý z nich vybrán na festivaly do Berlína, Sundance či Cannes.

Tradiční Works in Progress představí podeváté 15 projektů ze zemí střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu před oficiální premiérou. Jde o hrané filmy, které jsou v postprodukci nebo byly právě dokončeny. Bude mezi nimi i 8 hlav šílenství režisérky Marty Novákové odehrávající se v sovětském Rusku v roce 1921,

Osudové drama

Snímek 8 hlav šílenství zpracovává osudy ruské básnířky Anny Barkové, jejíž slibnou kariéru i život fatálně poznamenala sovětská moc. V roce 1921 má mladičká Anna před sebou hvězdnou kariéru, ale už pár let později se tísní v nákladním vagónu, který směřuje do neobydlených stepí Kazachstánu. Nebude to její jediná cesta ani její jediný lágr. Básnířka Anna Barkova (1901 - 1976) strávila v lágrech sovětského Gulagu 22 let svého života. Filmové zpracování Marty Novákové přináší kromě síly jednoho osudu i působivé záběry zasněžených plání polárního kruhu, ale i hravé animované vsuvky, pseudodokumentární záběry a nevšední způsob vyprávění. 

8 hlav šílenství. Aneta Langerová jako Anna Barkovová, ruská básnířka, která...

Aneta Langerová jako Anna Barková, básnířka, která prožila 22 let v ruských lágrech.

"Film 8 hlav šílenství, to je věčný zápas umělce s vnějšími okolnostmi, ale také se svými běsy a touhami. 8 hlav šílenství, to je drama utkané z fragmentů jedné děsivé epochy. Průřez nešťastným 20. stoletím v nešťastné zemi, nazíraný citlivým a vnímavým zrakem básníka, " říká režisérka Marta Nováková, absolventka FAMU i katedry rusistiky na pražské filozofické fakultě. Na filmovém projektu o Anně Barkové, k němuž napsala i scénář, pracuje už od roku 2008. Při sběru materiálu mimo jiné podnikla několik expedic na Sibiř právě po stopách stalinských lágrů.

Aneta je charismatická osobnost, říká režisérka

Proč si do hlavní role vybrala neherečku, zpěvačku Anetu Langerovou?  „Od počátku jsem hledala výraznou osobnost a něco mi říkalo, že by to nemusela být zrovna herečka. Poohlížela jsem se spíše po hudebnicích, výtvarnicích, tanečnicích... a ještě k tomu ruských. A Anetu jsem dokonce v jakémsi mém předvýběru zavrhla! Pak jsem se s ní ovšem sešla kvůli lágrové odrhovačce, chtěla jsem, aby mi ji do tohoto filmu nazpívala, a... proti mně seděla charismatická osobnost, někdy nejistá, někdy strašně upřímná a otevřená, velmi vtipná osoba. Jestli umí hrát, to mě vlastně vůbec nezajímalo. Důležitější pro mě bylo, jak vnímá postavu Anny, jak na ni reaguje...,“ říká Nováková.

Natáčení probíhá od listopadu 2012, aktuálně se projekt nachází ve fázi hrubého střihu. Dotáčky by měly proběhnout letos na podzim. "Čeká nás velmi náročná postprodukce se spoustou triků a animací," říká producentka Julietta Sichel. "Chceme, aby výsledek byl co nejlepší, a proto stále sháníme koproducenty a investory. Plánovaná premiéra je v polovině roku 2015."

K dalším představovaným projektům bude patřit snímek v české-polské koprodukci Cesta do Říma Tomasze Mielnika, který právě končí studia na pražské FAMU, či slovensko-český projekt Ivana Ostrochovského Koza. Hovořit se bude i o Malé z rybárny, celovečerním animovaném projektu Jana Baleje vznikajícím v koprodukci Česka, Slovenska a Francie, i celovečerním debutu Slobodanky Radunové nazvaném My2.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!