3. srpna 2011 20:04 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ve hřbitovní galerii ve Volyni vystavili Mrtvoly

Mrtvoly Blanky Jakubčíkové v bývalé smuteční síni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mrtvoly Blanky Jakubčíkové v bývalé smuteční síni | foto: Galerie NashledanouReprofoto

PRAHA Stěny volyňské hřbitovní galerie Na shledanou zdobí expresivní malby výtvarnice a básnířky Blanky Jakubčíkové. Na zahájení její autorské výstavy Mrtvoly mohou přijít zájemci v sobotu odpoledne. Sytě barevná ležící obnažená těla zatím nikoho nepobuřují. Ztvárňují tělesnost, bolest i erotiku v syrovém posledním rozloučení.

Až čtyřmetrové malby, povětšinou mrtvých ženských těl, vznikly na stěně na míru pro prostor volyňské galerie. "Vznikly hekticky, spontánně, rychle, protože momentálně nemám ateliér a delší dobu jsem nemalovala, tak jsem byla trochu v transu, že si mohou zamalovat takhle velké formáty, které jsou mojí parketou. Mám ráda velké plochy," řekla devětatřicetiletá Jakubčíková.

Josef Bolf v Galerii Nashledanou
Prostor galerie určený k výmalbě (na snímku minulá výstava Josefa Bolfa)

Inspirace prostředím podle ní hrála velkou roli. Zatím jí nikdo z návštěvníků hřbitova při práci nic nevytkl. Umění ale podle ní má i pobuřovat. Námětem se zabývá už delší dobu.

Vernisáž díla absolventky fakulty architektury a výtvarných umění VUT Brno se na volyňském hřbitově uskuteční v sobotu 6. srpna v 17:00.

Márnice podle svých představ

Galerie Na shledanou vznikla v prostorách smuteční síně hřbitova Malsička loni v květnu. Dobře prosvětlený prostor lze zhlédnout zvenku v otvírací době hřbitova, zevnitř po domluvě. Síň byla dokončena v roce 1989, ale do provozu nikdy uvedena nebyla, chybělo v ní zázemí.

Galerie funguje pod patronátem Městského muzea Volyně. Letos se těší podpoře ministerstva kultury. Funguje formou dvou až tří rezidenčních pobytů. Muzeum poskytuje autorům ubytování, materiál a diety, autoři dostávají k dispozici vnitřní prostory smuteční síně, které vymalují podle svých představ.

Křišťálová lupa 2011
ČTK