Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ve švédské aukci se bude dražit Kupkův obraz Vzlet. Může vynést až 23 milionů

Švédská aukční síň Stockholms Auktionsverk představila 3. října v Praze obraz... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédská aukční síň Stockholms Auktionsverk představila 3. října v Praze obraz... | foto: ČTK

PRAHA Obraz malíře Františka Kupky s názvem L’envolée (Vzlet) se bude 15. listopadu dražit ve švédské aukční síni Stockholms Auktionsverk. Zástupci společnosti dnes dílo průkopníka abstraktní malby představili v pražské rezidenci švédské velvyslankyně. Jako předpokládanou cenu, jíž by obraz mohl dosáhnout, aukční síň uvádí 650 000 až 865 000 eur (asi 17,5 až 23 miliony korun).

Kupkův obraz je součástí kolekce manželů IngaBritt a Arne Lundbergových, která zahrnuje četná díla významných umělců 20. století. Jejich nadace se zaměřuje na podporu lékařského výzkumu. Během svých cest po Evropě ale také budovali svou uměleckou sbírku a nakoupili řadu děl od mezinárodně známých umělců, jako jsou Vasilij Kandinskij, Yves Klein, Max Ernst, René Magritte, Victor Vasarely, Raoul Dufy, Jean Fautrier a František Kupka.

Malba Františka Kupky, rodáka z Opočna, který je ale často považován spíše za francouzského malíře, patří k nejvýznamnějším položkám sbírky.

Kupka, který většinu života strávil na pařížském předměstí Puteaux, měl sice během života několik výstav a získal řadu ocenění, opravdu velkého úspěchu se však nedočkal. Zčásti za to může nepochopení jeho novátorství, zčásti jeho uzavřená povaha. Kupka byl vždy silným individualistou, nesnášel, když byl řazen do skupin či uměleckých směrů, a příliš neudržoval styky se sběrateli, kritiky a galeristy.

Kupka byl také jedním z průkopníků takzvaného orfismu, ve kterém se malířství inspirovalo hudbou a poezií. Maloval nejen barvy a tvary, ale také světla a zvuky a dojem, který v něm malovaná scenérie zanechala. V počátcích své tvorby se věnoval realismu, později symbolismu, civilizační tematice zobrazující svět lidí a techniky a nakonec přešel plně ke geometrické abstrakci. Ceněný je také jako kreslíř a dobový ilustrátor.

Do širšího povědomí i odborné veřejnosti se Kupka začínal dostávat až od 60. let 20. století. V posledních desetiletích jsou především Kupkovy abstraktní malby předmětem velkého zájmu sběratelů.

Obraz Tvar modré dosud drží rekord českých aukcí. Právě Kupka se z českých autorů prodává nejlépe, a to i v zahraničí. Jeho Studie na červeném pozadí (Étude sur Fon Rouges) se v roce 2013 v Londýně prodala za více než 62 miliony korun včetně všech poplatků.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!