7. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ve válce i v lásce. Česko se pro nový film promění do válkou zničeného Dánska

Tom Wlaschiha jako pruský důstojník Gerhard. Film Ve válce i v lásce I Krig &... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tom Wlaschiha jako pruský důstojník Gerhard. Film Ve válce i v lásce I Krig &... | foto: Jesper Toffner

LITOMĚŘICE Dánsko-německá koprodukce Ve válce i v lásce (I Krig & Kærlighed) se právě natáčí v České republice. Ve filmu se mihne i několik českých herců. Milostné drama bude mít premiéru ještě letos v listopadu k příležitosti stého výročí konce první světové války.

Esben (Sebastian Jessen) se ze všech sil snaží vyhnout opětovnému nasazení na frontu. Situace zajde tak daleko, že se mladý Dán dokonce rozhodne předstírat vlastní smrt. Jeho srdce zahřívá naděje, že se znovu po třech letech setká s manželkou a synem. Všechno je ale jinak - jeho ženu si pro sebe získává výbušný pruský důstojník Gerhard (Tom Wlaschiha). Esben se ukryje na půdě svého domu a je nucen vše sledovat z povzdálí. Záhy se ale začnou dít události, kterým Esben již nebude moct jen nečinně přihlížet. Odhalení sebe sama ho ale může stát život.

V seriálu se objeví řada známých dánských herců včetně Thureho Lindharta, který v současné době září ve velmi populárním dánsko-švédském seriálu most. Důstojníka Gerharda si zase zahraje Němec Tom Wlaschiha, kterého mohou diváci znát jako Jaqena H´ghara ze seriálu Hra o trůny. Z českých herců se ve snímku mihne třeba Karel Dobrý jako ředitel polní nemocnice.

Natáčí se v Litoměřicích, Terezíně a obci Lenešice nedaleko Loun. „České lokace využijeme například pro natáčení bojiště první světové války, dánského vězení a dalších prostředí v Dánsku v době první světové války,“ uvádí Veronika Lencová z produkční společnosti Film United.

Filmaři zde natáčí od 4. února a zůstanou zde až do 11. února.  Film byl podpořen Státním fondem kinematografie v rámci programu podpory minoritních koprodukcí a bude čerpat rovněž filmové pobídky.