20. října 2017 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Věděl jsem to a nic neudělal.‘ Režisér Tarantino přehlížel Weinsteinova obtěžování

Quentin Tarantino na Zlatých glóbech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Quentin Tarantino na Zlatých glóbech. | foto: AP

V rozhovoru pro deník The New York Times oscarový režisér Quentin Tarantino přiznal, že věděl o tom, že Harvey Weinstein obtěžuje herečku Miru Sorvinovou, ale nic proti tomu neudělal. Sorvinová navíc v té době byla Tarantinovou přítelkyní.

Režisér Quentin Tarantino spolupracoval s producentem Harveyem Weinsteinem hned na několika filmech včetně Gaunerů, Osmi hrozných nebo kultovního hitu Pulp Fiction.  „Bylo toho víc, než jen obyčejné drby a pomluvy. Viděl jsem to na vlastní oči. Vím, že některé z těch věcí, ze kterých ho obviňují, opravdu prováděl,“ přiznává v rozhovoru Tarantino. „Lituji toho a přeji si, abych byl býval jednal. Kdybych ale udělal to, co jsem měl, nemohl bych s Weinsteinem nadále pracovat,“ dodává kajícně.

Harvey Weinstein dorazil na předávání Oscarů v Los Angeles.
Harvey Weinstein s manželkou Georginou Chapman.

Harvey Weinstein měl sexuálně obtěžovat i herečku Miru Sorvinovou (Šedá zóna, Mezi cizinci). Ta se s tím Tarantinovi, který byl v době obtěžování jejím přítelem, svěřila. „Nemohl jsem uvěřit tomu, že by to dělal takhle otevřeně. Myslel jsem si ale, že je Mirou posedlý. Vše tomu nasvědčovalo. I tak jsem to ale přešel s tím, že je to typická situace jako když šéf velké firmy v šedesátých letech nahání kolem stolu sekretářku. To je to máslo na mé hlavě,“ sděluje Tarantino.

Herečka Mia Sorvinová v roce 2007.

Herečka Mia Sorvinová v roce 2007.

Na producenta Harveyho Weinsteina už podalo stížnost více než padesát žen. Ve čtvrtek policie v americkém Los Angeles oznámila veřejnosti, že otevírá případ údajného znásilnění, kterého se měl Weinstein dopustit na italské modelce v roce 2013.  Ve stejný den byl Harvey Weinstein zbaven svého čestného členství v Britském filmovém institutu (BFI). To získal v roce 2002 za svůj celoživotní přínos kinematografii.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.