Černobílé drama Roma bylo pojmenováno po čtvrti v mexickém hlavním městě, kde Cuarón vyrůstal. Pouze jeden z 21 filmů, které byly letos nominovány na prestižní ocenění, režírovala žena. Roma je ale jedním z několika filmů, jehož hlavní protagonistkou je žena - v tomto případě Cuarónova matka a dvě služky, které ho pomohly vychovat.
Hollywoodský zpravodaj Todd McCarthy snímek označil za „pohlcující koupel v nejluxusnějších černobílých obrazech, které jste kdy viděli“. Doplnil, že je to dílo zcela odlišné od filmu Gravity (Gravitace) se Sandrou Bullockovou, za který Cuarón v roce 2014 získal Oscara. Roma možná není typ filmu, jaký mnozí od tak dobrodružného režiséra sci-fi a fantasy snímků asi očekávali, ale je to zcela svěží, sebevědomý, překvapivý a neskutečně krásný film, shrnul McCarthy.
Ocenění je pro americkou streamovací službu Netflix, která film produkovala, velké vítězství, jež zřejmě povede k upevnění její reputace v souvislosti s produkcí celovečerních filmů. Úspěch ale může slavit také proto, že na rozdíl od filmového festivalu v Cannes filmy z produkce Netflix mohly soutěžit v Benátkách. Uvedení tří filmů z produkce Netflix se ale nicméně neobešlo bez kritiky, jelikož snímky nebudou promítány v kinech.
Ocenění za nejlepšího herce a nejlepší herečku na festivalu obdrželi Olivia Colmanová, která ve filmu The Favourite (Favoritka) hrála anglickou královnu Annu, a Willem Dafoe za ztvárnění umělce Vincenta van Gogha v životopisném filmu At Eternity’s Gate (Před branami věčnosti).
Jediná režisérka Australanka Jennifer Kentová s filmem The Nightingale (Slavík) obdržela zvláštní ocenění poroty a protagonista filmu Baykali Ganambarr dostal cenu za nejlepší novou hereckou tvář.
Zlatého lva za celoživotní dílo letos dostali jednaosmdesátiletá britská herečka Vanessa Redgraveová a pětasedmdesátiletý kanadský režisér David Cronenberg.