14. dubna 2018 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Od Konkursu po Goyovy přízraky. Velký průvodce filmy oscarového režiséra Miloše Formana

Jack Nicholson dostal za roli McMurphyho ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jack Nicholson dostal za roli McMurphyho ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem... | foto: Reprofoto

PRAHA V USA zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Jeho manželka Martina Formanová v sobotu telefonicky oznámila, že k tomu došlo náhle 13. dubna po krátké nemoci. Čáslavskému rodákovi bylo 86 let. Připomeňte si filmy, které Forman stvořil.

1963 Konkurs

Prní Formanova samostatná režie. Snímek Konkurs je složený ze dvou povídek

Prní Formanova samostatná režie. Snímek Konkurs je složený ze dvou povídek

Prní Formanova samostatná režie. Snímek je složený ze dvou povídek, Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs. Na scénáři se podílel Ivan Passer a za kamerou stál klíčový Formanův spolupracovník Miroslav Ondříček. Pro povídku Kdyby ty muziky nebyly nalezl Forman budoucí hvězdu svých (a nejen svých) dalších filmů, dirigenta Kmochovy dechovky Jana Vostrčila.

V polohraném dokumentu Konkurs si Jiří Suchý a Jiří Šlitr vybírají zpěvačky do Semaforu. Hit o Oliveru Twistovi zpívají dívky s talentem i bez něj a jejich snažení a naděje skládají bizarní, nemilosrdný a zároveň autentický a dojemný obrázek. Zazářila zde Formanova pozdější manželka Věra Křesadlová.

1963 Černý Petr

Hraný debut Miloše Formana patří k zakládajícím dílům Československé nové vlny.

Hraný debut Miloše Formana patří k zakládajícím dílům Československé nové vlny.

Hraný debut Miloše Formana patří k zakládajícím dílům Československé nové vlny. Autorem námětu byl Jaroslav Papoušek, který společně s Formanem vytvořil nezvyklý, jednoduchý, a přece o mnohém vypovídající generační příběh. Ladislav Jakim vytvořil nesmrtelnou postavu bloumajícího mladíka, kterému nerozumějí dospělí ani jeho vrstevníci, a Vladimír Pucholt dokonale vystihl snaživého zednického učně. Dospělé „vzory“ skvěle ztvárnili Jan Vostrčil jako Petrův otec a František Kosina coby vedoucí obchodu, kde se má Petr vyučit.

Zachycené situace a dialogy okouzlují svou nehledaností, přirozeností a někdy i nedořečeností a zdánlivou nahodilostí. Film působivě zprostředkovává ducha doby i nadčasové zmatky a skepse dospívání.

1965 Lásky jedné plavovlásky

Lásky jedné plavovlásky je sžíravý a zároveň chápavý pohled na citový život...

Lásky jedné plavovlásky je sžíravý a zároveň chápavý pohled na citový život naivní Anduly v podání skvělé Hany Brejchové.

Sžíravý a zároveň chápavý pohled na citový život naivní Anduly v podání skvělé Hany Brejchové. Světáckého muzikanta Mildu přesvědčivě sehrál Vladimír Pucholt a jejich postelový dialog o Picassovi patří k nezapomenutelným momentům, stejně jako scéna, kdy je Milda uložen k přenocování mezi své rodiče.

Trpká komedie byla nominovaná na cizojazyčného Oscara i na Zlatý globus a soutěžila o Zlatého lva v Benátkách.

1967 Hoří, má panenko

Neschopní a zároveň veledůležití hasičští funkcionáři ve filmu: Hoří, má...

Neschopní a zároveň veledůležití hasičští funkcionáři ve filmu: Hoří, má panenko, mají velké plány, ale pokazí, co mohou, a z jejich počínání se vytrácí rozum i lidskost.

Groteskní studie zpackané tancovačky je zároveň bystrou alegorií s mnohem širším společenským dosahem. Neschopní a zároveň veledůležití hasičští funkcionáři mají velké plány, ale pokazí, co mohou, a z jejich počínání se vytrácí rozum i lidskost.

Scénář napsali Miloš Forman, Jaroslav Papoušek a Ivan Passer, šéfa plesového výboru skvěle sehrál Jan Vostrčil. Snímek byl nominován na Oscara, ale setkal se i s nevolí, mj. ze strany českých hasičů. Filmařům zkomplikoval život také italský koproducent snímku Carlo Ponti, který se kvůli kontroverzi své účasti zřekl a žádal zpět vložený kapitál. Film dofinancoval francouzský producent Claude Berri.

1971 Taking Off

Taking off. Scénář ke snímku o zatoulané teenagerce a jejích bezradných...

Taking off. Scénář ke snímku o zatoulané teenagerce a jejích bezradných rodičích pomáhal Formanovi psát také Jean-Claude Carriere.

Formanův americký start ještě nesl ducha jeho českých filmů, objevila se tu i přímá variace na režisérovu prvotinu Konkurs.

Scénář ke snímku o zatoulané teenagerce a jejích bezradných rodičích pomáhal Formanovi psát také Jean-Claude Carriere. Film soutěžil na festivalu v Cannes, kde získal Velkou cenu poroty.

1975 Přelet nad kukaččím hnízdem

Přelet nad kukaččím hnízdem, první Formanova adaptace výrazného literárního...

Přelet nad kukaččím hnízdem, první Formanova adaptace výrazného literárního díla.

První Formanova adaptace výrazného literárního díla, jeho první „opravdu americký“ film a první fenomenální úspěch. Snímek natočený podle předlohy Kena Keseyho vyhrál 5 Oscarů v těch nejdůležitějších kategoriích – pro nejlepší film, režiséra, scénář (ten napsali Lawrence Hauben a Bo Goldman) a také pro představitele hlavních rolí – Jacka Nicholsona coby McMurphyho a Louise Fletcherovou, která ztvárnila Velkou sestru.

Navzdory tomu, že se zde Forman už dokonale přerodil v amerického režiséra, pokračoval jinými prostředky v práci na stejných tématech jako ve svém českém období. Československým normalizátorům vyslal Přeletem důrazný vzkaz, co si myslí o totalitě a potlačování svobody.

1979 Vlasy

Vlasy. Svébytná filmová verze slavného broadwayského muzikálu ze 60. let.

Vlasy. Svébytná filmová verze slavného broadwayského muzikálu ze 60. let.

Svébytná filmová verze slavného broadwayského muzikálu ze 60. let byla pro Formana krokem na další neznámé území a zároveň pokračováním v průzkumu jeho klíčových témat - střetu svobody a individuality s tupostí a nelidskostí autorit.

K natočení výpravného filmu s hudebními a choreografickými čísly si Miloš Forman opět přizval Miroslava Ondříčka (kterého v předchozím Přeletu nad kukaččím hnízdem nahradil Haskell Wexler) a ten zde prokázal svůj obdivuhodný univerzální talent.

1981 Ragtime

Howard Ellsworth Rollins Jr. ve filmu Ragtime.

Howard Ellsworth Rollins Jr. ve filmu Ragtime.

V adaptaci slavného románu E. L. Doctorowa si Forman poprvé vyzkoušel historickou látku. Snímek zachycující stav a proměny americké společnosti v 19. století si vysloužil nominace na 8 Oscarů a i když nakonec žádnou neproměnil, šlo o další výrazný Formanův počin na americké půdě. Za kamerou stál opět Miroslav Ondříček. V malých rolích se ve filmu mihli čeští exulanti Jan Tříska a Pavel Landovský.

1984 Amadeus

Herec Tom Hulce ve filmu Amadeus.

Herec Tom Hulce ve filmu Amadeus.

Nejslavnější Formanův film vyhrál 8 Oscarů a spustil celosvětovou mozartománii. Na základě divadelní hry Petera Shaffera a podle jeho scénáře vytvořil Miloš Forman úchvatné, výpravné, emocemi nabité, vtipné a jímavé dílo, které dodnes dokáže strhnout publikum.

Autorská hra s historickými událostmi sice hodně ukřivdila skladateli Antoniu Salierimu, ale Formanovi umožnila skvěle rozpracovat téma nespoutaného talentu zničeného závistí a zlobou málo nadaného konkurenta. Obraz vzdorovité individuality, která dovádí k nepříčetnosti průměrného snaživce, byl dalším Formanovým vzkazem komunistickému režimu – přesto se film jak známo natáčel v Praze, která zastoupila Vídeň, a dal příležitost mnoha českým filmovým profesionálům. Jeden z udělených Oscarů patří kostýmům Theodora Pištěka.

1989 Valmont

Valmont. Adaptace slavného románu v dopisech Nebezpečné známosti od Choderlose...

Valmont. Adaptace slavného románu v dopisech Nebezpečné známosti od Choderlose de Laclose.

Na adaptaci slavného románu v dopisech Nebezpečné známosti od Choderlose de Laclose se scenáristicky podílel Jean-Claude Carriere a ústřední dvojici Valmonta a paní de Merteuil ztvárnili Colin Firth a Annette Beningová. Formanův odlehčenější přístup ke známé látce doplatil mj. na skutečnost, že o rok dříve úspěšně adaptoval tutéž látku Stephen Frears a jeho film Nebezpečné známosti získal tři Oscary. V případě Formanovy verze zůstalo u oscarové nominace pro kostýmy Theodora Pištěka.

1996 Lid versus Larry Flynt

Lid versus Larry Flynt (plakát filmu).

Lid versus Larry Flynt (plakát filmu).

Provokativní téma a ještě provokativnější plakát učinily z tohoto Formanova filmu třaskavou událost. Rovnítko mezi svobodou projevu a svobodou šířit pornografii, tak jak je vehementně prosazoval kontroverzní magnát sex-průmyslu Larry Flynt, se leckomu zdálo přehnané. Ale Forman i díky své znalosti totalitních poměrů chápal, že svoboda musí být nedělitelná a nezávislá na tom, zda se nám osobně něco líbí či nikoliv.

V hlavní roli exceloval Woody Harrelson, nominovaný za svůj výkon na Oscara. Jeho partnerku si zahrála Courtney Love a sám Larry Flynt si užil roli soudce. Jan Tříska se tu objevil coby zákeřný střelec, který v roce 1978 Flynta zmrzačil.

1999 Muž na Měsíci

Jim Carrey jako komik Andy Kaufman ve filmu Muž na Měsíci.

Jim Carrey jako komik Andy Kaufman ve filmu Muž na Měsíci.

Láskyplný portrét mimořádné osobnosti amerického showbyznysu, svérázného komika Andyho Kaufmana, získal Zlatý glóbus pro představitele hlavní role Jima Carreyho. Miloš Forman na tomto životopisném snímku pracoval se scenáristy Scotte Alexanderem a Larrym Karaszewským, stejne jako v případě filmu Lid versus Larry Flynt. Společně vytvořili zábavný a dojemný film, v němž se napojili na Kaufmanovu mystifikační poetiku a dohráli s ním tragikomickou hru jeho života.

2006 Goyovy přízraky

Poslední Formanův hraný film.

Poslední Formanův hraný film.

Poslední Formanův hraný film se odehrává v roce 1792, kdy přichází malíř Francisco Goya na španělský královský dvůr. Katolická církev v té době upevňuje svoji moc obnovením inkvizice a Goyova múza Inés je odsouzena za kacířství. Do hlavních rolí obsadil režisér Natalii Portmanovou a Javiera Bardema a společně se scenáristou Jeanem-Claudem Carrierem stvořil velmi ostrou obžalobu institucionální krutosti a lidské nízkosti, která ničí a mrzačí lidské životy.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz