1. srpna 2019 14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

VIDEO: Černobílý strach židovského chlapce. Z traileru k Nabarvenému ptáčeti běhá mráz po zádech

Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul. | foto: BIOSCOP

Praha Tvůrci snímku Nabarvené ptáče, který byl vybrán do hlavní soutěže benátského festivalu, zveřejnili oficiální český trailer. Černobílý film režiséra Václava Marhoula vypráví o putování židovského chlapce za druhé světové války. Z ukázky je patrné, že film nebude pro slabé povahy.

Marhoulovo veledílo na motivy bestselleru Jerzyho Kosińského dorazí na plátna českých kin 12. září 2019. Čeští diváci si už nyní mohou z ukázky o délce necelých tří minut udělat názor na to, jak silný film bude. „Já chci domů!“ křičí hlavní dětský hrdina Petr Kotlár na konci traileru a divákovi běhá mráz po zádech.

Židovští rodiče se snaží zachránit svého malého syna před transportem do koncentračního tábora. Pošlou ho k tetě na venkov, kamsi do odlehlého místa ve východní Evropě. Teta však umírá a chlapec zůstává sám. Vydává se na pouť zemí, která je zmítána válkou. Během svého putování se setkává s tím nejhorším, co se v lidech skrývá. Naděje v mladém srdci ale neumírá.

Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul.
Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul.

Nabarvené ptáče

To, že se jedná o skutečně kvalitní snímek dokazuje fakt, že válečné drama Nabarvené ptáče bylo vybráno do hlavní soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách a bude soutěžit o Zlatého lva. Český film se naposledy do prestižní benátské soutěže dostal před pětadvaceti lety, kdy se do Itálie podívala komedie Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina.

Hlavní postavu černobílého snímku ztvárnil teprve devítiletý Petr Kolár, pro kterého šlo o hereckou premiéru. Zbytek hereckého obsazení je ale opravdu světový - v Marhoulově filmu se objeví Harvey Keitel (Hanebný pancharti, Pulp Fiction), Stellan Skarsgård (nyní nejznámější asi jako Boris Ščerbina ze seriálového hitu Černobyl) nebo Udo Kier (Dogville, Armaggedon).

Mezinárodní filmový festival v Benátkách se koná od 28. srpna do 7. září a jedná se o 76.ročník.

Václav Marhoul

Nabarvené ptáčeje třetím celovečerním filmem, pod kterým je Václav Marhoul (1960, Praha) podepsán coby scenárista, producent a režisér. Předcházející filmy Mazaný Filip(2003) a především Tobruk(2008) získaly četná domácí i mezinárodní ocenění, včetně Českých lvů.

Lidovky.cz
M. Konečný Samoúčelné. 23:46 15.8.2019
M. Dvořák Viděl jsem, taky dost síla. 10:27 6.8.2019

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz