Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nové video Vanessy názorně předvádí, co je ‚zážitková euthanasie‘. V premiéře na Lidovky.cz

Vanessa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vanessa | foto: Vanessa

Česká EBM kapela Vanessa má kolem sebe temnou auru kontroverzního, ale nesporně kultovního uskupení. Po skoro tříleté pauze přichází ze záhrobí s novým albem Ghost Army, které produkoval slovenský producent Khead, který je rovněž členem skupiny K.I.F.O.T.H. Prvním videoklipem z alba je Nepodobat se jim, které uvádí portál Lidovky.cz v premiéře.

Klip k písni Nepodobat se jim natočil režisér David N. Jahn, který byl autorem i předešlých klipů Vanessy. V novince je mimo jiné k vidění kontroverzní raper říkající si Řezník, tentokrát bez obvyklé masky v roli úředníka, který podepisuje smlouvu s lidmi, kteří si u Vanessy objednali „Zážitkovou euthanasii“.

Na albu Ghost Army se autorsky podíleli Khead, Momir Papalescu, Tomáš Mutina ze skupiny Terminal State a členové skupiny disHarmony. Vznikla tak ryze československá deska s jedenácti temnými elektronickými songy.

Zpěvák Samir Hauser k návratu říká: „Už od roku 1990 absorbujeme svinstvo kolem nás, a vám ho pak předáváme ve formě EBM songů. A v posledních letech se těch špinavostí urodilo opravdu hodně. Za ty roky se v nás nahromadilo tolik hnusu, že ho na vás musíme vrhnout v podobě novýho alba.“

Vanessa vznikla v roce 1990 a její hrubá elektronika, křížící vlivy industrialu, taneční hudby a electropunku společně s kritickými a antispolečenskými texty, si našla řadu příznivců. S formací, v jejímž čele stojí zpěvák Samir Hauser, se pojí i řada excesů pevně spjatých s jejím specifickým pohledem na svět a neustálým testováním hranic toho, co je ještě společensky přípustné (připomeňme „legendární“ šňupání kokainu z bible v pořadu České televize).

V první polovině 90. let vydala Vanessa svá nejúspěšnější alba Flashback a Monogamy. První fáze života skupiny skončila v roce 1997 s deskou Gun. Po dvanácti letech se muzikanti vrátili a natočili dvě příznivě přijatá alba Ave Agony a Antidotum - i tato fáze však dospěla ke svému „pohřbu“ posledním vystoupením v lednu 2017.

Křest nové desky Ghost Army proběhne 21. prosince v pražském klubu Fuchs 2.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.