17. srpna 2015 9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Videomappingem oživujícím Kaplického blob zahájil festival nového cirkusu Letní

Podívanou si nenechaly ujít stovky návštěvníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podívanou si nenechaly ujít stovky návštěvníků. | foto: ČTK

PRAHA Představení Bianco v podání britského souboru NoFit State Circus včera zahájilo 12. ročník festivalu nového cirkusu Letní Letná. Soubor nabídl artistickou show v prostředí, v němž měli diváci díky absenci sedadel možnost pohybu a nikdo nevěděl, co přinesou nejbližší minuty. Po dvouhodinovém vystoupení se na stanu uskutečnil videomapping odkazující k nerealizované stavbě Kaplického knihovny. Efektní podívanou si na Letné nenechaly ujít stovky lidí.

Za doprovodu živé, převážně rockové muziky se diváci ve stanu stali součástí představení. Produkce pod střechou stranu se často odehrávala nad jejich hlavami, vystupující si mezi nimi často rozráželi cestu. Inspirací pro vystoupení, které udržovalo publikum v neustálé pozornosti, byla podle režisérky Firenzy Guidiové kniha Cesta slona od Josého Saramaga.

Představení, které kombinuje nejrůznější typy vzdušné akrobacie, bude na programu Letní Letné celkem osmnáctkrát. „Nejde o žádnou improvizaci, vše musí být na svém místě už jenom kvůli bezpečnosti vystupujících i diváků. Ale žádné představení není stejné, můžeme si nazkoušet show, ale nemůžete si nazkoušet reakce publika, které jsou různé,“ řekla ČTK Guidiová. „Bianco v mé rodné italštině znamená ‚čistý‘, ale v podání členů NoFit State Circus v tomto smyslu čisté není, je upocené a rozhodně ne sterilní,“ dodala.

Podívanou si nenechaly ujít stovky návštěvníků.
Kaplického knihovna ožila díky videomappingu při zahájení festivalu Letní Letná.

NoFit State Circus, který vznikl v roce 1986 v Cardiffu, považují organizátoři za zatím nejnáročnější projekt festivalu. Představení Bianco je mimo jiné zajímavé tím, že každý divák vidí produkci, která se většinou odehrává nad jeho hlavou, z jiného úhlu. Potenciál účinkujících je zcela využitý, všichni dělají všechno a není čas na oddech.

Letošní ročník festivalu Letní Letná nabídne do 3. září vedle NoFit State Circus například francouzský soubor Compagnie Rasposo. Festival představí také další zahraniční i domácí soubory nového cirkusu, pohybového divadla či klaunerie, například premiéru společného představení režijní dvojice SKUTR a Loser(s), soubory Kitch Kong Company a Guillaume Martinet z Francie, Amanitas Fire Theatre, Cink Cink Cirk, Cirque Garuda, Cirkus TeTy, Cirkus Mlejn, Cirk La Putyka i Cirksession. Celkem se uskuteční 135 představení. 

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...