Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vondráčková chce vést s ČR arbitráž

Helena Vondráčková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helena Vondráčková. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Zpěvačka Helena Vondráčková a její manžel a manažer Martin Michal prodali svoji uměleckou agenturu MM. Koupil ji floridský právník Michael J. Smith. Vondráčková tak učinila první krok k tomu, aby v budoucnu mohla vést arbitráž s Českou republikou.

Vondráčková a Michal jsou přesvědčeni, že je česká justice i policie poškodily. Až na výjimky se nedomohli peněz, kvůli kterým zpěvačka vedla už řadu soudních sporů. Většinou s vydavatelstvími bulvárních deníků. Škody vyčíslili na 14,5 milionu Kč bez úroků, uvedl v sobotu server iDnes.

PSALI JSME:

Agenturu koupila společnost Waterfall agency LLC, kterou Smith kvůli transakci založil. "Společnost Waterfall agency LLC je nyní fakticky stoprocentním vlastníkem podílu Agentury MM Praha. De lege se tak stane, když to v Česku zapíše obchodní soud," řekl Martin Michal. Ten také stojí na základě rozhodnutí amerického vlastníka v čele českého vedení společnosti Waterfall agency LLC.

Podle něj to pro zastupování Heleny Vondráčkové neznamená prakticky žádnou změnu. Ta ale nastane při vymáhání ušlé tržby za vystoupení, která se neuskutečnila v důsledku odlivu sponzorů. Podle Michala zatím Smithovi pohledávka nebyla postoupena. Čeká se totiž na rozhodnutí Ústavního soudu. "Ústavní stížnost již byla podána," řekla právnička Vondráčkové Jana Gavlasová.

ČTĚTE TAKÉ:

"V okamžiku, kdy rozhodne Ústavní soud a dá paní Vondráčkové za pravdu, pohledávka se převádět nebude a ze zahraničí nebude na Českou republiku kvůli této pohledávce žádný tlak. V případě, že tuto ústavní stížnost soud zamítne, bude prodána do Ameriky a podle newyorské úmluvy bude vyvolaná arbitráž," popsal Michal. Newyorskou úmluvu o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů nedávno v zahraničí využila firma Diag Human, která s ČR vede arbitráž kvůli údajně zmařenému obchodu s krevní plazmou.

"Do současné doby jsme zatím bohužel nezaznamenali jediné vstřícné gesto a tato naprosto neúnosná situace pokračuje dál. Český stát má jedinečnou příležitost peníze, o které může přijít, vymáhat po lidech, kteří to způsobili. Jsou známa jak jména policistů, tak státních zástupců, kteří jednali zcela úmyslně chybně a v rozporu se zákony," dodal Michal.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...