4. listopadu 2019 17:18 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Vraťte nám Topserialy!‘ Ke stávce na podporu pirátských serverů se přidalo již 19 tisíc lidí

Hra o trůny - 8. série: Kit Harington jako Jon Sníh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hra o trůny - 8. série: Kit Harington jako Jon Sníh. | foto: HBO - Helen Sloanová

PRAHA Konec serverů umožňujících sledovat zadarmo oblíbené seriály řada fanoušků oplakala. Recesistická akce, jež původně zvala k protestu na sociální síti Facebook, vzbudila takový ohlas, že její organizátoři svolali opravdovou demonstraci. K události naplánované do Brna na 15. listopadu se dosud přidalo 19 tisíc lidí. O akci informoval server Seznam Zprávy.

Vyhlašujeme stávku za obnovení stránky Topserialy.to a jí využívaných streamovacích serverů Verystream, Openload a Streamango. Náš život bez seriálů nemá smysl a za Netflix fakt platit nechceme,“ stojí v popisu akce Stávka za obnovení Topserialy.to.

Jon Sníh neboli Aegon Targaryen (Kit Harington). Hra o trůny, 8. série, 6. část.
Drak Drogon si prohlíží mrtvou Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová), vlevo...

Za úspěšným zátahem na původce pirátského obsahu šířeného přes internet, který jen v Česku sledovaly údajně až statisíce lidí, stojí takzvaná Aliance pro kreativitu a zábavu (ACE), jež sdružuje tvůrce obsahu. Ta dosáhla toho, že soud zakázal pirátským serverům další nelegální šíření seriálů. Kromě televizí a mediálních domů patří k ACE i tvůrci často „pirátěných“ seriálů – společnosti Netflix, HBO, Amazon či Disney.

Za chystaným protestem stojí web Aubergine, který satiricky komentuje společenské dění. K demonstraci se dosud hlásilo 19 tisíc uživatelů, přičemž je pravděpodobné, že většina z nich bere událost jako vtip. Najdou se však i tací, kteří v diskuzi pod událostí hájí své nároky na nelegální obsah.

pirátské seriály

Obecně však zaznívají spíše negativní komentáře. „Dobrá marnost tohle. Chápete, že pokud za ty seriály nebudete platit, tak je nebudou dělat?“ píše v diskuzi Tomáš Baazala. „To jako nepůjdete do práce, protože vám vypli server s pirátskou kopií seriálů?“ ptá se Viktor Kullák. „Už vidím, jak všichni tady pracují ve firmách, v nichž mají odbory, co jim schválí stávku,“ dodává.

Server Topserialy, jehož návrat „demonstrující“ požadují, ale zakázán nebyl. Jeho tvůrci se rozhodli činnost ukončit sami na základě zrušení zahraničních pirátských serverů. ,,Služby Verystream, Openload, Streamanga a Rapidvideo ukončily svůj provoz. Vzhledem k tomu, že odkazy na videa byly z těchto zdrojů, rozhodli jsme se ukončit provoz i my. Farewell, RIP,“ stálo na stránce Topseriálů, která je nyní již smazaná.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.