28. ledna 2015 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vše, co potřebuješ, je humor. Charlie Hebdo v pražském DOXu

Je tu cítit moč... Časopis se věnoval různým posvátným tématům, třeba také Tour... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je tu cítit moč... Časopis se věnoval různým posvátným tématům, třeba také Tour... | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Tři týdny po krvavých událostech v Paříži se v Praze otevírá výstava, která seznamuje s fenoménem satirického časopisu Charlie Hebdo, jehož redakce se stala obětí útoku islamistických teroristů.

Pod názvem Journal irresponsable (Nezodpovědný časopis - tak zní podtitul Charlie Hebdo) je v pražské galerii DOX ode dneška k vidění výstava originálních výtisků pařížského satirického časopisu Charlie Hebdo a jeho předchůdce Hara Kiri. Vystaveno je několik stovek původních obálek, jež jsou - v případě nutnosti - přeloženy do češtiny. Časopisy pocházejí ze soukromé sbírky a výstava je dílem iniciativy týmu DOX.

Podle pořadatelů lze mluvit o dvou základních motivacích výstavy: za prvé solidarizovat se s oběťmi bezprecedentního útoku a vyjádřit podporu svobodě slova a vyjadřování. Za druhé seznámit českou veřejnost s historií časopisu, který ve Francii představuje pozoruhodný kulturněspolečenský úkaz. Jeho rabelaisovská tradice čerpá z revoltujícího podhoubí konce šedesátých let, kdy subverze a ostrá satira patřily k základním projevům společenské kritiky.

Pod názvem Journal irresponsable (Nezodpovědný časopis - tak zní podtitul...

Výstava Journal irresponsable (Nezodpovědný časopis).

Pro časopisy, kde pracovala řada významných karikaturistů a satiriků, byla charakteristická naprostá otevřenost, ohledy neznající útočnost a odmítání nedotknutelnosti jakýchkoli tabu a autorit. Útočila - nutno říci z leviocových pozic - na mocné bez ohledu, z čeho svou autoritu získaly. Nejobvyklejšími terči jejich satirických ataků bylo náboženství, ale také militarismus, stát, politická, ekonomická a kulturní moc a její veličiny. Zásadní však bylo, že vždy byl municí toho útoku humor. Podle pořadatelů se právě na toto v diskusi o přípustnosti způsobů, které se Charlie Hebdo staly osudnými, zapomíná. Výstava v DOXu to chce zdůraznit.

Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky