20. prosince 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Všechny kopie bych rozmlátil kladivem.‘ Vánoční speciál Star Wars měl být zapomenut

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Oblíbení hrdinové jak jste je ještě neviděli. Snímek Star Wars Holiday Special... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblíbení hrdinové jak jste je ještě neviděli. Snímek Star Wars Holiday Special... | foto: LucasArts

V roce 1978 vznikl nechvalně proslulý sváteční speciál ságy Star Wars. Princezna Leia v něm divákům zazpívá a Chewbaccovi začne udílet rodinné rady jeho otec Itch. Film rozsekali diváci i kritika. Autor a duchovní otec vesmírné ságy George Lucas chtěl všechny kopie filmu odstranit.

Film Star Wars: Nová naděje z roku 1977 se stal neuvěřitelným hitem a jeho popularitu bylo třeba co nejvíce zužitkovat. V roce 1978 tak americká televize CBS odvysílala unikátní 120 minut dlouhý film ze světa Hvězdných válek, na který by mnozí raději zapomněli. Snímek natočil Steve Binder, který je podepsaný pod řadou nevýrazných televizních filmů té doby.

Chewbacca a Han Solo navštíví Kashyyyk, wookieho domovskou planetu, aby tam oslavili Den života (Life Day), starwarsovskou obdobu Vánoc. Na cestě je pronásledují agenti Impéria. Na planetě už ale na hrdinskou dvojici čeká Chewbaccova manželka Mala, jeho syn Lumpy a starý otec Itch. Fanoušci se nakonec dočkají i Luka Skywalkera, Darth Vadera a princezny Leii, která dokonce zazpívá. Den života přece musí oslavit všichni společně!

Film byl hned po odvysílání stržen přívalem kritiky ze všech stran. Díky tomu nebyl nikdy vysílán znovu a oficiálně ani vydán na VHS kazetách pro domácí video. Legenda vánočního speciálu Star Wars tak žila dál jen díky podomácku nahraným kazetám nevalné kvality. Před dvěma roky se celý film dostal i na YouTube, kde ho mohou „obdivovat“ další generace diváků vesmírné ságy.

„Kdybych měl kladivo a čas, našel bych každou kopii toho filmu a rozmlátil ji,“ řekl údajně režisér George Lucas. Spisovatel David Hoffstede v roce 2004 vydal knihu Sto nejhloupějších věcí v historii televize. Speciál Star Wars obsadil hned první místo.

Kuriozitou je, že ve vánočním speciálu se také úplně poprvé objevila postava nájemného lovce Boba Fetta. Jeho velká role v epizodě Impérium vrací úder tak vlastně nebyla premiérou této fanouškovsky oblíbené postavy. Ve snímku si zahrála také velmi populární rocková kapela Jefferson Starship.

  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz