Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Všichni zlatníci jsou asi židé. Marvel se musel omluvit za antisemitskou slovní hříčku v komiksu

Židovství. Nápis na výloze spustil vlnu kritiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Židovství. Nápis na výloze spustil vlnu kritiky. | foto: MARVEL

LOS ANGELES  V novém čísle komiksu Nesmrtelný Hulk (Immortal Hulk) jde postava žertovně nakupovat do židovství (jewery) místo zlatnictví (jewellery). Komiksový gigant slíbil, že závadný panel z komiksu odstraní. Kreslíř se již omluvil.

Číslo komiksu vydané minulý týden sleduje postavu jménem Joe Fixit, jak vstupuje do zlatnictví. Na výloze je jasně vidět, že se místo jmenuje Cronembergovo židáctví (Cromemberg´s Jewery), slovní hříčka na anglické slovo pro zlatnictví (jewellery). Co víc, obchod má ve znaku šesticípou Davidovu hvězdu. 

Jared Leto jako doktor Michael Morbius. Režie: Daniel Espinosa.
Jared Leto jako doktor Michael Morbius. Režie: Daniel Espinosa.

Fanouškovská stránka ComicFX označila vtip za velice nevhodné přiživování stereotypu, že všichni zlatníci musí být židé. Výtvarník komiksu Joe Benett se na sociálních sítích omluvil. Prý chtěl názvem poctít svého oblíbeného režiséra, ale vznikla z toho „upřímná, ačkoliv nešťastná chyba“, protože slovo „zlatnictví“ na výlohu psal pozpátku. Na Davidovu hvězdu ale žádnou výmluvu neměl. 

„Nechápal jsem, proč je to tak urážlivý stereotyp. Díky všem reakcím jsem to nakonec  pochopil. Bylo to špatné, urážející a jednoduše nevhodné. Je to chyba, za kterou musím vzít zodpovědnost. Všem uraženým se vám omlouvám. Pracuji s Marvelem na tom, abych celou situaci napravil. Z této lekce se poučím a promítnu to do svých dalších příběhů,“ napsal Benett.

Nakladatelství Marvel se za chybu také omluvilo a přiznalo, že vina je i na jeho straně, protože obrázek prošel editací i korekturou. Z digitální verze jsou nápis s Davidovou hvězdou již vymazané. Komiks se zároveň dočká opravené reedice.

Z původních vydání s antisemitským nápisem jsou ale již teď sběratelské kousky, které s přibývajícím časem pravděpodobně ještě porostou na ceně. 

Židovství. Nápis na výloze spustil vlnu kritiky.

Židovství. Nápis na výloze spustil vlnu kritiky.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

E. Nichtburger "jewellery" není zlatnictví ale klenotnictví. 10:21 11.2.2021
P. Tomášek Potrefená husa nejvíc kejhá 9:15 11.2.2021
Lucky A priste prijde co, lidove soudy? 8:36 11.2.2021

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!