17. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vymírá kmen thrashmetalistů? S nostalgií se v hospodě trumfují, kdo se nejvíc ‚vylil‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Kmeny: Thrash metal. Záběr z filmu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmeny: Thrash metal. Záběr z filmu | foto: ČTReprofoto

PRAHA V zádumčivých, nostalgických obrazech kontrastujících s rachotivou muzikou hlavních aktérů představuje režisér Petr Hátle další z řady subkultur v seriálu ČT Kmeny. Tentokrát jde o milovníky thrash metalu, reprezentované členy kapel Exorcizphobia a Debustrol.

„Metalovou hudbu jsem nikdy neposlouchal, tak pro mě bylo zajímavé sledovat, jakým způsobem vzniká a jak silnou energii může obsahovat,“ říká režisér Petr Hátle. Podívejte se na exkluzivní ukázku z dílu, který Česká televize odvysílá ve středu 17. června.

„Nebýt součástí systému“ je mantra většiny subkultur, které jsou v rámci seriálu Kmeny portrétované. Tiše po tom touží i lídr kapely Exorcizphobia, zároveň ale přiznává, že se mu to moc nedaří. Přesto se s nadějí dál účastní náročného kolotoče koncertů v zapadlých klubech a hospodách, kde pak s kapelou rozjíždí nabušenou hudební jízdu.

Kmeny: Thrash metal (režie: Petr Hátle)
Kmeny: Thrash metal (režie: Petr Hátle)

Protipólem mladších členů Exorcizphobie jsou „mazáci“ z legendárního Debustrolu, kteří začínali ještě v totalitní ilegalitě a své první album vydali až po roce 1989. Z filmu se zdá, že ač jejich sláva patrně pomalu pohasíná a na festivalech jsou přesouváni z větších pódií na menší, členy kapely to příliš netrápí.

Fanoušků možná ubývá, ale ti skalní zůstávají a pomáhají udržovat členům kapely i jim samým poněkud iluzorní životní styl věčných drsných chlapců, kteří se v hospodě trumfují, kdo se kdy nejvíc „vylil“.

Lehká nostalgie po lepších časech, ať už prožitých minulých nebo toužebně očekávaných budoucích, prosakuje celým filmem, který se v intencích dramaturgického záměru seriálu drží v linii nezúčastněného, ale intenzivního pozorování. Své vybrané objekty autor sleduje zpovzdálí i zblízka, nevybízí je ale příliš k řeči, spíše zachycuje atmosféru.

O co méně je řečeno, o to více je sděleno mezi řádky či spíše mezi záběry. Přesto po shlédnutí filmu zůstává pocit, že by se možná divák o vybraných aktérech rád dozvěděl něco víc. I tak patří metalová epizoda k těm vydařenějším dílům celého cyklu. 

Podívejte se na exkluzivní ukázku z dílu, který ČT odvysílá dnes večer:

hepHedvika Petrželková
  • 1Diskuse