2. března 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vyšší stropy i terasy na střeše galerie. Veletržní palác se dočká výrazných změn

Epopej ve starém. Pohled do Velké dvorany, jejíž strop by se mohl zvednout o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Epopej ve starém. Pohled do Velké dvorany, jejíž strop by se mohl zvednout o... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Po čtvrtku je jasno. Veletržní palác čeká v příštích šesti letech celková rekonstrukce, náklady se odhadují na tři miliardy korun. Sbírky ze zavřené budovy se přesunou do nového depozitáře v pražských Jinonicích.

Veletržní palác dlouhá léta sloužil jako projekční plátno názorů dvou protichůdných táborů. Jeden byl pro jeho rekonstrukci a přeměnu na plnohodnotnou galerii, druhý radil ho opustit a založit hlavní sídlo Národní galerie v úspornější, nově postavené budově.

Včera definitivně zvítězil ten první. Veletržní palác se se svými sto tisíci metry čtverečními dočká celkové opravy. Trvat má přibližně šest let a stát bude podle předběžných odhadů tři miliardy korun. Financovat se má z nového vládního investičního programu určeného kulturním institucím. Ředitele galerie Jiřího Fajta teď bude čekat jednání o financích jak s ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD), tak s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Veřejné galavečery s architekty

Jak bude samotná rekonstrukce probíhat? Galerie nyní spolu s organizací CCEA MOBA (Centre for Central European Architecture) vyhlásí mezinárodní architektonickou soutěž. Na podání návrhů bude pět měsíců. Poté z ní vybere dvanáct finalistů, kteří budou během podzimu představovat své studie na veřejných galavečerech, kde se k nim bude moci kdokoli vyjádřit. Z nich pak odborná porota zvolí vítěze, jenž bude znám do konce tohoto roku. V komisi zasedne Jiří Fajt, emeritní generální ředitel Rijksmusea v Amsterdamu Wim Pijbes, emeritní ředitel Izraelského muzea v Jeruzalémě James S. Snyder, architektka Annabelle Wolfová z newyorského studia Selldorf Architects a historik architektury Zdeněk Lukeš. Připraveni jsou dva náhradníci.

Další dva až tři roky spolkne projektová příprava, dva roky samotná rekonstrukce a rok navíc stěhování sbírek zpět do galerie. Během té doby bude uzavřený jak Veletržní palác, tak Studio Hrdinů v jeho suterénu. „V paláci zůstane jen sbírka kresby a grafiky, pro ostatní exponáty postavíme v Jinonicích nové depozitáře,“ vysvětluje Jiří Fajt s tím, že by měly být přístupné veřejnosti.

Veletržní palác se pak má od základů změnit. Pro bližší představu běží od včerejška zdarma v Malé dvoraně výstava Budoucí palác přibližující minulost, současnost a budoucnost této funkcionalistické památky. Od dvacátých let minulého století a Paláce Pražských vzorkových veletrhů, kdy byly ještě všechny ochozy zasklené dlouhými výlohami, přes devastující požár v sedmdesátých letech až po rekonstrukci a přestavbu na galerii o dvacet let později. Palác už byl kavárnou, biografem, poštou, mediatékou, galerií i divadlem, teď je na architektech, aby mu vtiskli další tvář. „Funkce paláce se zdaleka nevyčerpaly a bude nutné pro něj zvážit nové hybridní programy,“ míní kurátorka výstavy Helena Doudová.

400 ASA se představuje

Budoucí palác doplňují další tři výstavy. 400 ASA: Fotografie představuje práce fotografického spolku pojmenovaného podle označení citlivosti filmů, který tvoří Alžběta Jungrová, Antonín Kratochvíl, Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Tomki Němec, Jan Michalíček a Martin Wágner. Projekt Introducing Viktor Dedek: Místo rodiny nabízí práce studenta sochařského ateliéru Dominika Langa a Edith Jeřábkové na pražské UMPRUM. A přízemí věnované videoartu dává prostor Adéle Babanové a jejímu hranému dokumentu Neptun o mystifikační akci StB z roku 1964.

Co vše se změní

■ Místo vyvýšené piazzetty před hlavním vchodem vznikne lépe přístupné „náměstí“ pro společenské a kulturní akce.

Budova se dočká nového skleněného pláště.

■ Velká dvorana – kde byla vystavena Muchova Slovanská epopej nebo nafukovací člun s uprchlíky Aj Wej-weje – nového stropu, který by měl dosahovat místo do prvního až do pátého či šestého patra.

■ Na některých ochozech budou probourány stropy do vyšších pater, aby se v nich dala vystavovat rozměrnější díla, než je současných 3,3 metru výšky místností.

■ Malá dvorana bude klimatizovaná pro citlivé umělecké exponáty.

■ Zpřístupní se terasy na střeše; vymění se vzduchotechnika a vytápění za úspornější a do paláce se také nastěhuje většina administrativních pracovníků galerie rozesetých po Praze v šesti budovách.

Pavel Vokatý

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz