Renesanční letohrádek Belvedér (nazývaný také Letohrádek královny Anny) a sousedící Královské zahrady byly Sudkem snad nejčastěji zachycovanými objekty. Roku 1972 se tudy vydal na výstavu Johannes Kepler a Praha, která ukazovala astronomické přístroje, matematické i hudební nástroje připomínající přesvědčení o provázanosti lidského nitra s universem v době Rudolfa II. Sudek byl vystavenými předměty fascinován, v kompozicích fotografií využil reflexy skleněných tabulí, dráty a jiné instalační prvky. Výsledné dílo hraje tvary, světly i stíny a vytváří „manýristický“ efekt.
Nostalgie, originalita i kontakty. Co proslavilo Josefa Sudka po celém světě?![]() |
Název výstavy je inspirován spisem Harmonie světů (Harmonices mundi) Johannese Keplera, který hledal odpověď na otázku, zda je možné najít hudební harmonii v pohybech nebeských těles. Fotografie z keplerovské výstavy Josef Sudek zařadil do cyklu Vzpomínky.
Aktuální výstava je malou sondou do dosud málo známé Sudkovy tvorby, pokusem o propojení s uměleckým odkazem minulých generací. Výstavu připravil Jan Mlčoch, umělecký vedoucí Galerie Josefa Sudka a kurátor sbírky fotografie.
Josef Sudek - Harmonie Světů Galerie Josefa Sudka Úvoz 24, Praha 1 15. června - 17. září Otevírací doba: |