9. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Výstava Harmonie světů fotografa Josefa Sudka hledá odpovědi na dávné otázky

Josef Sudek - Vzpomínky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Sudek - Vzpomínky. | foto: Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Galerie Josefa Sudka, spravovaná Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, uvede novou výstavu, která je tentokrát věnována fotografiím samotného Josefa Sudka. Výstava v Galerii Josef Sudka bude pro veřejnost zpřístupněna 15. června a potrvá do 17. září 2017.

Renesanční letohrádek Belvedér (nazývaný také Letohrádek královny Anny) a sousedící Královské zahrady byly Sudkem snad nejčastěji zachycovanými objekty. Roku 1972 se tudy vydal na výstavu Johannes Kepler a Praha, která ukazovala astronomické přístroje, matematické i hudební nástroje připomínající přesvědčení o provázanosti lidského nitra s universem v době Rudolfa II. Sudek byl vystavenými předměty fascinován, v kompozicích fotografií využil reflexy skleněných tabulí, dráty a jiné instalační prvky. Výsledné dílo hraje tvary, světly i stíny a vytváří „manýristický“ efekt.

Josef Sudek - Vzpomínky.
Sonja byla u Sudka pár měsíců před jeho smrtí. Nafotila tento portrét.

Název výstavy je inspirován spisem Harmonie světů (Harmonices mundi) Johannese Keplera, který hledal odpověď na otázku, zda je možné najít hudební harmonii v pohybech nebeských těles. Fotografie z keplerovské výstavy Josef Sudek zařadil do cyklu Vzpomínky.

Aktuální výstava je malou sondou do dosud málo známé Sudkovy tvorby, pokusem o propojení s uměleckým odkazem minulých generací. Výstavu připravil Jan Mlčoch, umělecký vedoucí Galerie Josefa Sudka a kurátor sbírky fotografie.

Josef Sudek - Harmonie Světů

Galerie Josefa Sudka

Úvoz 24, Praha 1

15. června - 17. září

Otevírací doba:
úterý – neděle 11–19 hod

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz