Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Výstava potmě ukazuje život slepců

Expozice s názvem Jsme stejní? poodhaluje tajemství kavárny Potmě, návštěvníci si mohou pomocí baterky prohlédnout portréty nevidomých kavárníků, které dosud skrývala tma.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expozice s názvem Jsme stejní? poodhaluje tajemství kavárny Potmě, návštěvníci si mohou pomocí baterky prohlédnout portréty nevidomých kavárníků, které dosud skrývala tma. | foto: ČTK

PRAHA V centru Prahy na Ovocném trhu se dnes otevřela výstava potmě, lidé si tam na vystavené fotografie svítí baterkami. Akce nazvaná Jsme stejní? se koná na podporu nevidomých, fotografie zachycují jejich běžný život. Slepci obsluhují také v sousedící Kavárně potmě.

Výtěžek ze vstupného půjde na sbírku Světluška, která pomáhá lidem se zrakovým handicapem. Expozice potrvá do 22. června, dnes ji slavnostně zahájil fotograf Jindřich Štreit a zpěvačka Aneta Langerová.

"Už několik let ve Světlušce přemýšlíme, jak návštěvníkům Kavárny potmě představit sehraný tým nevidomých číšníků, barmanů a průvodců, který je obsluhuje," popsala autorka fotografií Martina Kaderková, jak vznikla výstava snímků s nevidomými. Výstava byla letos zařazena jako novinka k už sedmému ročníku Kavárny potmě.

Herec Ivan Trojan (vlevo) a patronka Světlušky, zpěvačka Aneta Langerová, 6. června slavnostně otevřeli v Praze kavárnu Potmě, která je součástí sbírky na pomoc nevidomým.

Na stěnách černého stanu uprostřed Ovocného trhu visí 12 portrétů nevidomých, v absolutní tmě si mohou návštěvníci prohlédnout jejich podobizny pomocí malé baterky, kterou dostanou při vstupu.

Na černobílých obrázcích je třeba čtyřiatřicetiletý Michal se svým psem Luckym, který mu v obchodě pomáhá vybírat boty, nebo třiatřicetiletá nastávající maminka Simona, která pracuje jako lektorka vodicích psů. Když návštěvníci posvítí na 13. fotografii, uvidí v zrcadle svůj vlastní obraz.

"Nechtěla jsem, aby moje fotky v lidech vyvolávaly soucit, chtěla jsem ukázat, že se nevidomí od nás zas tolik neliší. Jsou to studenti, spisovatelé, sportovci, rodiče," uvedla Kaderková.

Zleva přední český fotograf Jindřich Štreit, autorka fotografií Martina Kaderková a patronka Světlušky zpěvačka Aneta Langerová zahájili 8. června v Praze první výstavu fotografií v naprosté tmě.

V kavárně, která se skládá z pěti stavebních kontejnerů, se střídají dva týmy po šesti lidech. Návštěvníků se tak vždy ujme hosteska, k službám jsou jim pak dva číšníci, barman a dva průvodci. Ti dovedou hosty k jednomu ze šesti stolků. Obsluhující personál pak poskytne i cenné rady, aby člověk ve tmě dokázal obsah sklenice či šálku vypít.

Vstupné na výstavu činí 80 korun, celý výtěžek půjde na sbírku Světluška.

Jsme stejní?

Expozice potrvá do 22. června, otevírací doba výstavy i kavárny je denně od deseti do 22:00, aneb od nevidím do nevidím, jak s nadsázkou uvádějí sami pořadatelé. Na sbírku pro nevidomé lze ale přispět i prostřednictvím dárcovské SMS ve tvaru DMS SVETLUSKA na číslo 87 777. Zpráva stojí 30 korun, na dobročinné účely jde 27 korun. Přispívat mohou zájemci také na účet 99999 99999/0100.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...