Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Výstava představí Miroslava Šaška, ilustrátora, kterého nám objevil svět

Knihy Miroslava Šaška mapují světové metropole | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihy Miroslava Šaška mapují světové metropole | foto: baobab

PRAHA Dosud největší domácí prezentaci u nás téměř neznámého, ve světě ale proslaveného ilustrátora a tvůrce obrazových knih o světových metropolích (Paříž, Londýn, San Francisco, Řím...), připravila pražská Galerie Smečky ve spolupráci s Nadací Miroslava Šaška.

Výstava s názvem To je Miroslav Šašek představí originály ilustrací, malby a knihy tohoto poúnorového emigranta, hlasatele a redaktora Svobodné Evropy. Původním povoláním architekt ilustroval ve třicátých a čtyřicátých letech v Československu mnoho dětských knih, od roku 1958 až do roku 1974 vytvořil dvacet obrazových alb o městech a zemích a další autorské knihy, které vycházejí dodnes.

Miroslav Šašek: To je Paříž - první knížka ze série To je...

Miroslav Šašek: To je Paříž - první knížka ze série To je...

Řada This is... byla přeložena do deseti světových jazyků a jednotlivé knihy vycházely v nákladech v řádu desetitisíců. Šašek v nich zachytil nejen světové metropole, ale také například středisko NASA či továrnu na autíčka Matchbox. Původně byla přitom plánovaná pouze trojice průvodců – Paříž, Londýn a Řím. Knihy se ovšem setkaly s takovou oblibou, že se jejich počet vyšplhal až na 18. Poslední díl o historické Británii vyšel v roce 1974.

ČTĚTE TAKÉ

"Ve světě nejznámější český ilustrátor Miroslav Šašek bude představen zejména ilustracemi ze série knih This is a obrazy, které s jeho slavnými knihami úzce souvisí. Téměř kompletní Řím, Austrálie a Hong Kong a zlomky z Paříže, New Yorku a ostatních měst. Výstava také ukáže Šaškovy první práce, z období před únorovou emigrací a poodhalí také životní pouť tohoto ve světě proslaveného, ale v Čechách do nedávna neznámého světoběžníka. K výstavě vychází katalog a další dvě knihy ze série This is, reprodukované ze zachovalých originálů," upřesňuje kurátor výstavy, grafik a ilustrátor Juraj Horváth.

Miroslav Šašek v Benátkách

Miroslav Šašek v Benátkách

Vedle kresebných náčrtů, které Šašek tvořil přímo v terénu měst, výstava ukazuje drobné ilustrace, malované často v nevyhovujících podmínkách hotelových pokojů, ale i velkoformátová plátna. Další část představuje temnější Šaškova plátna, kresby či kvaše a v neposlední řadě samotné knižní tituly.

Komentovaná prohlídka i dílny pro děti

K výstavě jsou připraveny také zajímavé doprovodné programy, pro malé i velké  návštěvníky: v úterý 6. května  v 17 hodin to bude komentovaná prohlídka s Olgou Černou, ve středu 14. května začnou pravidelné výtvarné dílny s ilustrátory. Jako první to bude dílna na téma Loterie Poznej svět!, která proběhne pod vedením Evy Volfové od 16.30. Další informace a rezervace na tel. 721 909 599.

Výstava v Galerii Smečky (Ve Smečkách 24, Praha 1) začíná v úterý 22. dubna, potrvá do 28. června 2014.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...