27. května 2013 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Výstava v Opočnu ukazuje méně známé podoby Josefa Čapka

Z výstavy děl Josefa Čapka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z výstavy děl Josefa Čapka | foto: ČTK - David Taneček

OPOČNO Na Rychnovsku vystavují sedm desítek děl českého malíře.

Expozice s názvem Podoby přitahuje pozornost tím, že je zde - v České republice vůbec poprvé - vystaven Čapkův oboustranný obraz nazvaný Kontemplace (Dívka v hnědém šálu) z roku 1915. Za vidění stojí také obraz Děvče v růžových šatech, který byl v roce 2007 vydražen za 12 milionů korun.

"Vystaveno je celkem 70 děl, deset olejomaleb, zbytek jsou například akvarely či kresby vytvořené v letech 1913 až 1920," řekl ČTK starosta Opočna Štěpán Jelínek. Podle něj většina děl pochází od potomků Josefa Čapka, další jsou ze soukromých sbírek a z několika galerií.

Krajina i portrét

Obraz Kontemplace (Dívka v hnědém šálu) vydražil letos v únoru v Londýně za 7,8 milionu korun dentista z Dolního Dvořiště Václav Bruna. "Díla tohoto typu určitě patří zpátky do země svého původu. Tady jim nejlíp lidé rozumějí," uvedl v České televizi Jelínek.

Obraz prodávali potomci českého spisovatele Emila Synka, který jej koupil začátkem 30. let v Praze. Synek koncem 30. let z Československa emigroval. Na přední straně je olejomalba Kubistická krajina, zatímco na rubu je dívčí portrét.

Expozice, která bude otevřena do 4. srpna, je umístěna v nové výstavní síni Františka Kupky. Před instalací Čapkových originálů musela radnice výrazně zlepšit bezpečnostní zajištění jednotlivých místností. Plánuje i další výstavy. "Chceme, aby si lidé zvykli, že v Opočně budou špičkové výstavy výtvarného umění," řekl Jelínek.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz