Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Výstava v Opočnu ukazuje méně známé podoby Josefa Čapka

Z výstavy děl Josefa Čapka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z výstavy děl Josefa Čapka | foto: ČTK - David Taneček

OPOČNO Na Rychnovsku vystavují sedm desítek děl českého malíře.

Expozice s názvem Podoby přitahuje pozornost tím, že je zde - v České republice vůbec poprvé - vystaven Čapkův oboustranný obraz nazvaný Kontemplace (Dívka v hnědém šálu) z roku 1915. Za vidění stojí také obraz Děvče v růžových šatech, který byl v roce 2007 vydražen za 12 milionů korun.

"Vystaveno je celkem 70 děl, deset olejomaleb, zbytek jsou například akvarely či kresby vytvořené v letech 1913 až 1920," řekl ČTK starosta Opočna Štěpán Jelínek. Podle něj většina děl pochází od potomků Josefa Čapka, další jsou ze soukromých sbírek a z několika galerií.

Krajina i portrét

Obraz Kontemplace (Dívka v hnědém šálu) vydražil letos v únoru v Londýně za 7,8 milionu korun dentista z Dolního Dvořiště Václav Bruna. "Díla tohoto typu určitě patří zpátky do země svého původu. Tady jim nejlíp lidé rozumějí," uvedl v České televizi Jelínek.

Obraz prodávali potomci českého spisovatele Emila Synka, který jej koupil začátkem 30. let v Praze. Synek koncem 30. let z Československa emigroval. Na přední straně je olejomalba Kubistická krajina, zatímco na rubu je dívčí portrét.

Expozice, která bude otevřena do 4. srpna, je umístěna v nové výstavní síni Františka Kupky. Před instalací Čapkových originálů musela radnice výrazně zlepšit bezpečnostní zajištění jednotlivých místností. Plánuje i další výstavy. "Chceme, aby si lidé zvykli, že v Opočně budou špičkové výstavy výtvarného umění," řekl Jelínek.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...