26. října 2015 6:02, aktualizováno  17:35 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Výstava v Siřemi ukáže Kafku jako cestovatele. Pořadatelé shánějí 860 tisíc

Kafka a Ottla v Siřemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kafka a Ottla v Siřemi. | foto: archiv Jana Jindry

PRAHA Vybudování stálé expozice o cestování Franze Kafky a jeho oblíbených prázdninových místech je cílem veřejné sbírky spuštěné na portálu Hithit.cz. Expozice by měla vzniknout v druhé polovině příštího roku ve vesnici Siřem na Lounsku, kde Kafka pobýval v roce 1917 u své sestry Ottly.

Pobyt v Siřemi Kafku inspiroval při psaní románu Zámek, který dokončil v roce 1922. „Cílem sbírky je vybrat 860 tisíc korun na vznik expozice s názvem Kafka na prázdninách,“ řekla jedna z iniciátorů expozice, novinářka Judita Matyášová.

Portrét Franze Kafky z roku 1913.
Portrét Franz Kafky z jeho cestovního pasu, z roku 1917, tj. z doby, kdy bydlel...

Ta míní, že Franz Kafka (1883 až 1924) se většinou prezentuje jako spisovatel, který žil celý život v Praze, psal ponuré texty a zajímal se pouze o literaturu. Spolu s fotografem Janem Jindrou pátrali po celé Evropě, po sedmdesáti místech, kam Kafka jezdil na prázdniny.

Zjistili, že v Itálii obdivoval aeroplány, v Paříži se mu zalíbilo metro, v Berlíně chodil do kina, v Liberci si pochutnával na vegetariánském menu a ve volném čase rád vesloval nebo zahradničil.

V roce 2009 vydal tento tým publikaci Na cestách s Franzem Kafkou a nyní dostal nabídku vybudovat na stejné téma stálou expozici.

Kafka v Siřimi zůstal osm měsíců

Kafka přijel do Siřemi v roce 1917, protože chtěl být nablízku své milované sestře Ottle, která se v této vesnici starala o rodinný statek. Život na venkově se Kafkovi zalíbil natolik, že zde zůstal osm měsíců, což je nejdelší doba, kdy byl na venkově.

„Chmelařská vesnice Siřem se od doby, kdy zde bydlel Kafka, téměř nezměnila. V obci jsou stále domy i místa, které zmiňuje v denících i dopisech. Návštěvníci Siřemi a celé expozice by tak mohli vidět autentická kafkovská místa,“ řekla Matyášová.

Se spolkem Siřem Franze Kafky se dohodli na vybudování expozice ve statku na návsi. V ní budou historické fotografie a dokumenty i snímky Jana Jindry.

„Výstavní texty budou česky, německy i anglicky, plánujeme též španělskou a japonskou verzi. Pokud se nám podaří vybrat víc než 860 tisíc korun, pak na statku vybudujeme rezidenční byt pro spisovatele či překladatele, kteří chtějí několik týdnů tvořit v místě, kde žil a pracoval Franz Kafka,“ dodala autorka, která mimo jiné mapuje příběhy Čechů, kteří emigrovali v průběhu 20. století. V roce 2013 publikovala knihu Přátelství navzdory Hitlerovi, která líčí její pátrání po osudech českých židovských dětí v Dánsku.

ČTK