Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
6. listopadu 2015 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Výstavu ženských aktů na akademické půdě zrušili, kvůli obvinění ze sexismu

Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library | foto: Karel Richtr

PRAHA Předčasně skončila výstava ženských portrétů a aktů, která se konala v Knihovně Akademie věd jako součást festivalu Týden vědy a techniky. Snímky fotograf Karel Richtr pořídil historickou technikou mokrého kolodiového procesu, jak se užívala v druhé polovině 19. století. Pro kontrast vystavil digitalizované reprodukce a v rámci festivalu měl o staré technice i přednášku. Proti výstavě ale vystoupily Genderová expertní komora ČR a Kongres žen, podle nichž je sexistická.

Pořadatel výstavy, jímž je Knihovna AV, výstavu ukončil a hledá pro ni nové místo. „Bude to určitě mimo Akademii věd, v umělecké galerii. Pokud ale někdo v tuto chvíli projeví o výstavu zájem, umožníme mu ji zhlédnout,“ řekla ČTK pracovnice knihovny. Ředitel Knihovny AV Martin Lhoták se ke zrušení výstavy nechce vyjadřovat a odkazuje na webové stránky, kde bude prý zveřejněna i informace o novém umístění výstavy.

Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library
Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library

Nejrozsáhlejší vědecký festival v ČR Týden vědy a techniky potrvá do 15. listopadu. Ukazuje nejen nejnovější vědecké poznatky, ale také historii vědeckého bádání. Pravděpodobně proto byla součástí festivalu i výstava Women: Scenes in the library v původním trezoru Spořitelny české, který je dnes součástí Knihovny Akademie věd.

Na černobílých ženských portrétech či poloaktech se prezentovala jedna z nejstarších fotografických technik, technika kolodiového procesu, jemuž se také říká archerotypie nebo mokrý proces. Ten představil v roce 1851 Angličan Frederick Scott Archer.

Fotografie však namísto obdivu k práci zapomenutou technikou vzbudily diskusi na téma genderové rovnosti. Genderová expertní komora ČR a Kongres žen vydaly prohlášení, v němž výstavu pořádanou jako doprovodný program festivalu označují za sexistickou. V „Zobrazení spoře oděných žen v prostorách Knihovny AV ČR nejenže nemá žádnou spojitost s vědou či výzkumem, ale zároveň degraduje ženy obecně na pouhé sexuální objekty a zpochybňuje odborný přínos vědkyň,“ stojí v prohlášení.

Zpráva o sexismu v Česku

Podle zástupkyň a zástupců obou sdružení výstava návštěvnicím a návštěvníkům Týdne vědy a techniky vysílá zprávu, že ženy jsou vhodné pouze pro zkrášlení světa a že pro ně ve světě vědy není jiné místo. Pokud by byly snímky vystaveny jinde než v Akademii věd, jistě by podle kritiků našly své vděčné publikum. „Jestliže je ale cílem akce přiblížit vědu a výzkum široké veřejnosti, tak zařazení této výstavy do programu akce uvedený cíl míjí. Podává spíše zprávu o přijatelnosti sexismu v české společnosti, a to i na vědecko-výzkumné půdě,“ uvádí se v prohlášení.

Fotograf Karel Richtr se proti výtkám genderových sdružení vymezil prohlášením, které zveřejnil na svém Facebooku. „Jakkoliv jsou na fotografiích zobrazeny ženy, cílem výstavy bylo především prezentovat fotografickou techniku mokrého kolodiového procesu, tedy ukázat řemeslné kvality techniky z 19. století. Právě k této dnes již unikátní technice fotografování jsem pak také připravil pro Knihovnu AV příslušnou odbornou přednášku,“uvádí Richter a konstatuje, že jeho fotgrafie skončily v trezoru. „Nevyčítám nic vedení Knihovny ani AV, ale trochu trpím pocitem, že pár pseudovědkyň má u nás o fous větší vliv, než si zasluhuje,“dodává ve svém prohlášení Richtr.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.