24. listopadu 2017 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Vzdychala v barvách.‘ Letošní cena za nejhorší sex v románech zná své nominované

Sex se dá popsat i velmi špatně. Ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex se dá popsat i velmi špatně. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Britský magazín Literary Review každý rok vyhlašuje soutěž Bad Sex in Fiction Award (Špatný sex ve fikci) a do té vybírá nejhůře popsané milostné akty v románech. Ve středu magazín oznámil letošní nominované. Mezi nimi jsou i známá spisovatelská jména.

„Asi se nebyl schopen vžít do toho momentu a musel stále myslet na Sokrata a Kirkegaarda. Jestli neexistovalo rozsáhlé vědění získané touhou a chtíčem, tak jste dělali něco špatně,“ napsal Neil Griffiths ve svém románu As a God Might Be (Takový Bůh může být). Griffiths je jedním z autorů nominovaných na letošní cenu Bad Sex in Fiction.

Magazín Literary Review literární anticenu uděluje již od roku 1993. Ohňostroj metafor, pulzující vlny slasti či jiná brakovost sexuálních scén jsou kritériem pro nominaci. Nominovat se dají jen erotické scény v románech bez erotického zaměření. Vítěz klání bude oznámen 30. listopadu.

Spisovatel dobrodružných románů Wilbur Smith byl nominován za svůj nový román War Cry (Válečný pokřik). V něm je poměrně vlažná scéna sexuálního splynutí válečného veterána a jeho přítelkyně. Korunu tomu nasadí veterán, když prohlásí: „Je tady zatracená zima. Asi mi omrzne čů*ák.“ Wilbur Smith je v Česku oblíbeným autorem, vyšlo mu zde v překladu více než třicet titulů.

„Teryny oči se rozšíří a světlo se v nich odráží, jsou to křišťálové koule času a prostoru. Začne vzdychat v barvách a on odstrčí pryč její bílé šaty, které odhalí to andělské tělo,“ píše Venetia Welbyová ve svém románu Mother of Darkness (Matka temnoty).

Christopher Bollen ve své knize The Destroyers (Ničitelé) pohlavní styk popisuje takto: „Naše šortky spolu se spodním prádlem sjely ke kotníkům. Pohybovali jsme se rychlostí laviny, a také, bohužel pro nás, i s její přesností.“

Porotcům neunikl ani Laurent Binet, autor románu HHhH, který pojednává o atentátu na Reinharda Heydricha a v červnu se dočkal filmové adaptace pod názvem Smrtihlav. V jeho novém románu, Sedmá funkce jazyka (česky vydalo Argo), píše: „Hlavou mu proběhnou myšlenky filozofa Gillese Deleuze, když se jeho tělo svíjí v křečích. Bianca se napřímí, přelomí se v zádech a zhroutí se na něj, vyčerpaná. Jejich pot se promísí.“

Porotci chvíli přemýšleli o tom, že nominují ještě knihu The Tryst (Schůzka) od Monique Roffeyové. Z ní pochází třeba krásná věta: „Zlehka políbil má ňadra, jeho vousy celé mastné, jako nějaká velká mořská houba.“ Nakonec ale byla kniha uznána prvoplánově erotickou a následně vyřazena.

Kompletní list nominovaných:

Sedmá funkce jazyka od Laurent Bineta
The Destroyers od Christophera Bollena
Mother of Darkness od Venetii Welbyové
As a God Might Be od Neila Griffithse
The Future Won’t Be Long od Jaretta Kobeka
War Cry od Wilbura Smitha (s Davidem Churchillem)
Here Comes Trouble od Simon Wroea

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz