27. května 2014 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Wayne Shorter a Matthew Herbert exkluzivně v přenosu Electronic Beats

Wayne Shorter Quartet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wayne Shorter Quartet | foto: Electronic Beats

Festival Electronic Beats nabídne exkluzivní live streaming závěrečného koncertu Jazzfestu Bonn, na kterém vystoupí dvě hudební legendy: Wayne Shorter Quartet a Matthew Herbert Big Band. Koncert, který bude možné sledovat i poslouchat online, proběhne 1. června.

Festival Electronic Beats se letos poprvé spojil s jazzovým festivalem Jazzfest Bonn, který se koná od 22. května do 1. června v Bonnu. Pod názvem Electronic Beats meets Jazzfest Bonn zde proběhne závěrečný koncert Jazzfestu, na kterém zahrají Wayne Shorter Quartet a Matthew Herbert Big Band. V rámci přímého přenosu bude možné zhlédnout vystoupení těchto výjimečných hudebníků v neděli 1. června od 20 do 22 hodin na electronicbeats.net nebo přes mobilní aplikaci EB.TV.

Electronic Beats nabídne přímý přenos exkluzivního koncertu.

Electronic Beats nabídne přímý přenos exkluzivního koncertu.

Festival Jazzfest Bonn je zaměřený na současný kreativní jazz a každoročně představuje to nejlepší z německé i světové jazzové scény. V průběhu deseti večerů proběhnou koncerty klasických i progresivních jazzových hudebníků, které se konají na různorodých místech v Bonnu, jako je galerie Bundeskunsthalle, Beethoven-Haus či historické muzeum Haus der Geschichte. Závěrečný koncert Jazzfestu Bonn v podání Wayne Shorter Quartet a Matthew Herbert Big Band se odehraje v prostorách Telekom Fora.

Propojení elektronické hudby a jazzu

Historicky první spolupráce mezi festivalem Electronic Beats a Jazzfestem Bonn propojuje dva zdánlivě odlišné světy – elektronickou hudbu a jazz. Organizátoři festivalu Electronic Beats si uvědomují, že bez vlivu jazzu by elektronická hudba nebyla představitelná. Zcela zásadní byl pro elektronickou hudbu například přínos Milese Davise a jeho posun od hard bopu k fusion jazzu na jeho albech In a Silent Way a Bitches Brew, která jsou považovaná za ústřední zdroj inspirace elektronické hudby. Sám Wayne Shorter, který právě pro Miles Davis Quintet napsal několik skladeb, spolupracoval také například s Joe Zawinulem v jejich "kolektivní kapele" Weather Report a nesmazatelně tak obohatil žánry, jako je fusion nebo jazz-rock.

Mathew Herbert

Mathew Herbert

Hudebník a producent Matthew Herbert vydal několik elektronických hudebních alb ovlivněných jazzem pod pseudonymy Wishmountain, Radio Boy či Doctor Rockit a patří k zásadním osobnostem elektronické a experimentální hudební scény. Je autorem remixů pro zpěvačky Björk či Yoko Ono, kapelu R.E.M. nebo zpěváky Johna Calea a Serge Gainsbourga, produkoval také sólový debut zpěvačky Róisín Murphy, která v minulosti vystoupila i na pražském Electronic Beats. Od roku 2001 se svým Big Bandem překračuje žánry jazzové a elektronické hudby.

Lidovky.cz

3+1, 0V, 66m2, L, Brandýs nad Labem.
3+1, 0V, 66m2, L, Brandýs nad Labem.

Lipová, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
3 600 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz