1. června 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Wonder Woman nesmí do Libanonu. Vláda film zakázala kvůli původu hlavní herečky

Snímek Wonder Woman (2017). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Wonder Woman (2017). | foto: Warner Bros

Libanonské ministerstvo vnitra ve středu zakázalo kinům promítat nový film komiksového studia DC Wonder Woman. Učinilo tak na základě izraelského původu herečky Gal Gadotové, která titulní roli ztvárnila. Reklamní kampaň na snímek v zemi ale již několik dobu probíhala.

Pro Libanon je Izrael zemí nepřítele. Libanonské ministerstvo obchodu se snaží soustavně bojkotovat veškeré obchodní transakce s Izraelem. Ministerstvo vnitra ve středu zase zakázalo neškodný snímek Wonder Woman na motivy slavné série komiksů studia DC. Důvod je prostý - Gal Gadotová, představitelka hlavní role, pochází z Izraele. Problémové bylo hlavně to, že Gal Gadotová sloužila v izraelské armádě (v zemi je povinná vojenská služba i pro ženy). Izrael s Libanonem v roce 2006 válčil. Udává se, že Izraelců zahynulo 160, převážně vojáků, a Libanonců okolo 1200, většinou civilních oběti. Informaci o zákazu filmu přinesla agentura Reuters.

Film byl již připraven na středeční velkou premiéru v kinech v hlavním městě Bejrútu. Podle studia Warner Bros přišel zákaz promítání jen pár hodin před akcí. Filmu navíc v zemi již nějakou dobu probíhala reklamní kampaň a v úterý ještě stačila proběhnout předpremiéra. „Stálo to peníze. Kvůli ním o peníze přijdou i kina, jejich zaměstnanci a nakonec i libanonská ekonomika,“ říká Tony Chacra, ředitel distribuční společnosti, která snímek dodávala do libanonských kin. „Díky bohu, že ten film byl zakázán. V budoucnu se budeme snažit o zákazy dalších podobných filmů,“ vyjádřil se k situaci Samah Idriss, zakladatel kampaně za bojkot subjektů, které podporují či podporovali izraelsko-libanonský konflikt.

Wonder Woman
Snímek Wonder Woman (2017).

Gal Gadotová, která je mimochodem z jedné čtvrtiny Češka, hrála i ve snímcích Batman vs. Superman (2014) a Rychle a zběsile 7 (2015). Oba tyto filmy šly v Libanonu do běžné distribuce, ačkoliv Idrissova skupina se v případě snímku Batman vs. Superman o úplný zákaz také snažila. S Wonder Woman jim to vyšlo.

Synopse snímku: Ve filmu podle komiksové předlohy studia DC amazonská princezna Diana (Gal Gadot) projde těžkým bojovým výcvikem a stane se nenahraditelnou součástí svého kmene, který žije odděleně od okolního světa. Jednoho dne ale v oblasti havaruje válečný pilot a Amazonkám poví o strašlivém konfliktu, který se ve světě rozhořel. Diana se následně vydává do bitevní vřavy najít svůj úděl. Vybere si přezdívku Wonder Woman.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...