21. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Schindlerův židovský pomocník, otec Frankové či Wiesenthal. Teď bude z Kingsleyho nacista Eichmann

Herec Ben Kingsley. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Ben Kingsley. | foto: Reuters

PRAHA Oscarový herec Ben Kingsley si zahraje hlavní roli ve filmu Adolf Eichmann. Ten vypráví o skutečném honu na válečného zločince, který se v šedesátých letech skrýval v Argentině. Ben Kingsley už si dříve zahrál právě i lovce nacistů Simona Wiesenthala.

Izraelská agentura Mosad po Adolfu Eichmannovi, jednomu z hlavních strůjců holokaustu, pátrala dlouhá léta. V roce 1960 se jim povedlo vpadnout do Argentiny, kde v té době přebýval, a de facto ho unést na území Izraele. Byl z toho mezinárodní skandál a Mosadu bylo vyčítáno, že bez svolení operoval na území suverénního státu.

Leonardo di Caprio na Berlinale. Na snímku s Ben Kingsley, Michelle Williams, Martin Scorsese a Di Caprio
Ve filmu Nesmrtelný se Ben Kingsley převtělí v Ryana Reynoldse.

Snímek studia Metro Goldwyn Mayer si na starost vzal režisér Chris Weitz (Za lepší život, Prci, prci, prcičky) a o scénář se postaral zatím téměř neznámý Matthew Orton. Ten snímek přirovnává k thrillerům typu Argo a Mnichov. Snímek se začne natáčet pravděpodobně letos na podzim.


Pro Bena Kingsleyho půjde o zajímavou změnu rolí. Již dříve ztvárnil několik postav spojených s holokaustem, ale tentokrát se poprvé postaví na druhou stranu barikády. V televizním filmu Vrahové mezi námi (1989) se Kingsley vžil do role Simona Wiesenthala, patrně nejznámějšího poválečného lovce nacistů. Ve slavném Schidlerově seznamu (1993) Stevena Spielberga si zahrál židovského dělníka Itzaka Sterna. V americko-českém filmu Deník Anne Frankové byl Kingsley jako Otto Frank, otec malé Anne. Zahrál si třeba po boku Pavla Kříže nebo Kláry Issové.

Sir Ben Kingsley (31. prosince 1943 ve Scarborough, Anglie) je britský herec. Proslavil se především rolí Mahátmy Gándhího, za kterou v roce 1982 obdržel Oscara. Dostal za ni i dva Zlaté glóby. Zajímavostí je, že Ben Kigsley je i držitelem prestižní hudební ceny Grammy. Tu dostal v roce 1985 za album mluveného slova The Words of Ghandhi.

Najdete na Lidovky.cz