11. června 2013 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Z nádraží Bubny, odkud vyjížděly transporty, má být muzeum

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Nádraží Praha-Bubny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nádraží Praha-Bubny | foto: MAFRA - Radek Cihla

PRAHA Železniční stanice by se v budoucnosti mohla změnit ve vzpomínkové centrum válečných osudů pražských Židů.

Z bubenského nádraží totiž před více než půl stoletím vyjížděly židovské transporty smrti. Společnost Památník ŠOA chce místo proměnit; už nyní zde připravilo expozici s doprovodným programem na téma holokaustu. První veřejná prezentace proběhne dnes.

Ze starého nádraží zůstala zachována původní odjezdová hala, pokladna, úschovna zavazadel a peron. Právě odsud bylo deportováno na smrt téměř 50 000 lidí. Jako zázemí železniční stanice už se objekt nevyužívá, podle organizátorů je jen souhrou náhod, že ještě nepodlehla asanaci developerů. Dohoda s vlastníkem objektu - Českými drahami - je podle jednoho z organizátorů Tomáše Staňka před uzavřením.

Společnost Památník ŠOA tady připravila výstavu s názvem Kadiš (podle starozákonní modlitby za zesnulé). Kadiš se jmenuje i plastika Aleše Veselého, která bude před nádražní budovou, řekl ČTK o připravovaném projektu Staněk. Expozici doplní koncerty, vzdělávací projekty, diskuse, živá čtení a setkání s pamětníky.

"Krátkodobá expozice má zahájit budoucí řadu sezonních výstav," uvedl Staněk. Výstava Kadiš i s doprovodným programem potrvá do 18.června.

Cesta do pekla

Návštěvnická trasa bude začínat na místě někdejšího výstavního pavilonu Radiotrh, ze kterého byly v letech 1941 až 1945 vypravovány židovské transporty. Před dnešním Parkhotelem by měla vyrůst zvláštní plakátovací plocha s návrhy Veselého sochy, plánované právě pro toto místo. Cesta od Parkhotelu k nádraží bude vyznačena obrazy v podobě praporů na sloupech pouličního osvětlení. Doplní je scénografie Xenie a Adama Hoffmeisterových a velkoplošné tisky se stručnou informací o výstavě. V nádražní budově si příchozí prohlédnou dobové jízdní řády s fragmenty z průkazových fotografií - oči lidí, kteří se z transportů nevrátili. V nádražní hale budou i staré pultíky okolo okénka na výdej jízdenek s dobovým tiskem. Noviny budou mít titulní stránku z října a listopadu 1941, tedy z doby, kdy byly z Prahy vypraveny první židovské transporty. Obsah však bude aktuální a nabídne vzpomínky pamětníků, názory současníků a prezentaci záměru vybudování Památníku ŠOA na nádraží Bubny.

ČTK
  • 3Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR C#

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz