12. září 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Z Německa až do hollywoodských trháků. Hans Zimmer slaví šedesát let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Německý skladatel filmové hudby Hans Zimmer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý skladatel filmové hudby Hans Zimmer. | foto: wikimedia commons

Hans Zimmer je dnes patrně nejvyhledávanějším skladatelem filmové hudby. Za soundtracky k slavným snímkům získal Oscara, dva Zlaté glóby i jednu cenu Grammy. Oslavme jeho kulatiny osmi nejznámějšími skladbami z notového zápisu tohoto úspěšného skladatele.

Hans Zimmer se za svůj život podílel na téměř nekonečném seznamu filmů. Se svým orchestrem také jezdí po celém světě a hraje naživo. V České republice vystoupil naposledy 4. června letošního roku v Praze.

Rain Man (1988)
Soundtrack ke kultovnímu filmu byl prvním velkým úspěchem Hanse Zimmera. Ve filmovém průmyslu se pohyboval pořádně teprve dva roky a Rain Man ho vynesl na výsluní svou nominací na Oscara za hudbu.


Lví král (1994)
Za soundtrack k slavné Disneyovce Lví král obdržel Hans Zimmer Oscara. Na hudbě k filmu se mimo něj podíleli třeba i Elton John a Tim Rice. Jen v Americe se prodalo více než 10 milionů CD s hudbou k Lvímu králi a deska se tím stala desetkrát platinovou.


Gladiátor (2000)
Cesta bývalého generála Maxima vedla přes krvavé zápasnické arény. Do boje i odpočinku mu hrála hudba právě Hanse Zimmera. Známá je hlavně skladba Now We are Free, na které spolupracoval s australskou vokalistkou Lisou Gerrardovou. Za hudbu k tomuto filmu získal Zimmer zlatý Glóbus.


Piráti z Karibiku (2003)
Zvedněte plachty, nasolené tresky! Zimmer složil hudbu i ke snímku Piráti z Karibiku, který z korzárů znovu udělal populární věc. Zároveň je autorem soundtracku i třech pokračování ságy. Autorem hudby k novince, pátému dílu Salazarova pomsta, byl ale Geoff Zanelli.


Andělé a démoni (2009)
Co by byla pořádná mystéria bez správného hudebního doprovodu? Tom Hanks si ve filmu podle knižní předlohy Dana Browna zahrál symbologa Roberta Langdona. Zimmer složil hudbu i k dalším dvěma dílům - Šifře mistra Leonarda a Infernu.


Počátek (2010)

Hans Zimmer je dvorním skladatelem filmového velikána Christophera Nolana. Kromě hudby ke všem třem filmům s Batmanem složil i orchestrální epiku k originálnímu snímku s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Byl za ni nominován jak na Oscara tak na Zlatý glóbus.


Dunkerk (2017)
Nejúspěšnější válečný velkofilm všech dob - takové označení již k filmu Dunkirk sedí. U velkolepého příběhu největší evakuace v dějinách samozřejmě nesměl chybět ani režisérův dvorní skladatel.


Call of Duty: Modern Warfare 2

Zimmer není jen filmovým skladatelem, ale několikrát si odskočil i k videohrám. Je autorem hudby pro oceňované tituly Call of Duty: Modern Warfare 2 nebo akční sérii Crysis.

  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz