20. prosince 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Z Washingtonu Moskvu neuděláš. Americká filmová adaptace Metra 2033 nefungovala

Promo plakát ke hře Metro: Exodus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Promo plakát ke hře Metro: Exodus. | foto: Deep Silver

LOS ANGELES Filmová adaptace bestsellerové sci-fi ságy Metro 2033 se odkládá na neurčito. Scénář totiž selhal na tom, že se ho filmaři snažili z ruského prostředí zasadit do amerických reálií.

Zbytky lidské společnosti přežívají v troskách moskevského metra. Spoře osvětlené a sutinami zavalené tunely lemují rezavé vagóny. V tomto bezútěšném prostředí se během desetiletí zformovala nová lidská společenství s vlastními pravidly a zákony. Na povrch lidé vyjít nemůžou - planeta je po jaderné válce vysoce radioaktivní a nikdo tam dlouhodobě nepřežije. Jen hrstka odvážných vojáků, kteří si říkají stalkeři, vychází z metra, aby v troskách měst hledala předměty potřebné k přežití. Takový je svět postapokalyptické sci-fi ságy Metro, za kterou stojí ruský spisovatel Dmitry Glukhovsky.

Filmové studio Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) koupila filmová práva na Metro 2033 již v roce 2012. Scénář, který si společnost objednala u F. Scotta Fraziera (Srážka, xXx: Návrat Xandera Cage) se měl držet příběhu první knihy a být tedy putováním mladého Arťoma (ve filmu by se jmenoval jinak) z jednoho konce metra na druhý. Háček vězel v tom, že film měl být „amerikanizován“ a děj z moskevského metra přesunout do podzemí Washingtonu D.C. To ale z pochopitelných důvodů nefungovalo.

Zasazení do ruského prostředí je jedna z hlavních nosných charakteristik celé ságy. „Hodně věcí ve Washingtonu prostě nefungovalo. Nacisté nefungovali. Komunisté už vůbec ne,“ stěžoval si Glukhovsky v nedávném rozhovoru. Nacisté a komunisté jsou dva tábory, které obývají svět Metra. Největší problém měli filmaři údajně s Temnými, zmutovanou rasou bytostí přežívajících na radioaktivním povrchu země. Ti měli vadit štábu kvůli možnému nařčení z rasismu, takže je chtěli vyměnit za jiné nestvůry, ačkoliv děj knihy je na nich silně postavený. 

„Projekt studia MGM s mou knihou a psaní scénáře nás přeneslo do mrtvého bodu. Práva se mi vrátila,“ pokračoval Glukhovsky. „Teď se tedy domlouvám s novými filmaři, ale je to běh na dlouhou trať,“ dodává.  Fanoušci populární ságy si ale každopádně musejí alespoň prozatím nechat zajít chuť.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!