Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Žáby bez jazyka. Metaforická videoherní cesta Jaroslava Plesla představuje první ukázku

Snímek Žáby bez jazyka (2019). Režie: Mira Fornay. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Žáby bez jazyka (2019). Režie: Mira Fornay. | foto: CinemArt

Nový koprodukční film slovenské režisérky Miry Fornay Žáby bez jazyka s Jaroslavem Pleslem v hlavní roli přijde do českých kin v dubnu příštího roku. Snímek, který podle tvůrců vypráví o nebezpečných vztahových hrách uvnitř jedné rodiny, bude mít premiéru v českých kinech 9. dubna.

„Hlavní postava se musí poprat se svými nejtemnějšími stránkami a démony. Na metaforické cestě, která je strukturovaná jako počítačová hra, bude muset obětovat víc, než by kdokoliv z diváků předpokládal,“ uvedli distributoři.

Snímek Žáby bez jazyka (2019). Režie: Mira Fornay.
Snímek Žáby bez jazyka (2019). Režie: Mira Fornay.

Příběh pojednává o muži, který je až patologicky žárlivý na svou manželku. Otec tří dětí se obává, že ho jednoho dne žena s dětmi opustí. Musí se navíc vyrovnat se svou dominantní matkou Dorotou, ale hlavně se svými nejtemnějšími stránkami. 

V dalších rolích se představí Regina Rázlová, Jazmína Cigánková nebo Petra Fornayová.

Projekt snímku Žáby bez jazyka se v roce 2017 představil na filmovém festivalu v Benátkách. Již dříve získal hlavní cenu pro nejlepší projekt ve vývoji na mezinárodním filmovém festivalu v Sofii. Třetí celovečerní film slovenské režisérky podpořil mimo jiné Státní fond kinematografie, Česká televize a Rozhlas a televízia Slovenska.

Režisérka a scenáristka Miry Fornay pochází z Bratislavy, je absolventkou pražské FAMU a Národní filmové a televizní školy v Londýně. Natočila 14 krátkých a dva celovečerní filmy. Snímek Můj pes Killer z roku 2013 vyhrál hlavní soutěž na mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu. Byl také uveden na více než osmdesáti zahraničních festivalech, kde získal další ocenění.

Snímek Žáby bez jazyka si odbyl svou světovou premiéru 23. listopadu na festivalu v estonském Tallinnu pod mezinárodním názvem Cook, F**K, Kill.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...