17. března 2016 20:28 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Začal Febiofest. Ceny za přínos kinematografii získali Vášáryová i Bellocchio

Fero Fenič a Emília Vášáryová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fero Fenič a Emília Vášáryová | foto: ČTK

PRAHA Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze byl ve čtvrtek zahájen mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest. Jeho 23. ročník uvede do 25. března a pak v regionech 150 filmů z 56 zemí. Součástí večera bylo předání cen Kristián za přínos světové kinematografii.

Na pódiu je převzali slovenská herečka Emília Vášáryová, italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio a španělská herečka Carmen Maura.

Španělská herečka Carmen Maura

Španělská herečka Carmen Maura

Zvaní hosté pak v české předpremiéře zhlédli britsko-americké romantické drama Carol s Cate Blanchettovou a Rooney Maraovou v hlavních rolích. Milostný příběh dvou žen, navíc v rozdílném společenském postavení, je zasazen do Ameriky 50. let, kdy byl vztah dvou žen nepřijatelný a postavený mimo zákon. Natočil ho režisér Todd Haynes podle románu Patricie Hingsmithové. Od premiéry na festivalu v Cannes je považován za jeden z nejlepších snímků roku, což se odráží i na počtu ocenění, které získal. Od 21. dubna ho uvede do českých kin společnost Bontonfilm.

Italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio

Italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio

Ceny Kristián budou uděleny ještě dvěma zahraničním hostům. Při zakončení festivalu ji dostane britský scenárista Peter Morgan, během přehlídky bude udělena i skotskému herci Peteru Mullanovi.

Zatímco se v Obecním domě festival zahajoval, v jeho hlavním dějišti - multikině Cinestar Anděl - se už od podvečera uskutečnily dvě desítky projekcí. Dvakrát zaplnili fanoušci i sál v multikině na Černém Mostě.

Z filmu Nahid.
Sedm statečných seniorů (režie Takeši Kitano)

Už od pátku se stane součástí festivalu Febiofest Music Fest, který potrvá do 24. března v industriálních prostorách garáží kina CineStar Anděl. Bude přístupný zdarma a každý ze sedmi večerů se tematicky zaměří na jeden žánr. Pro návštěvníky jsou připraveny koncerty ve stylu hip hopu, punk rocku, popu, world music, metalu či taneční muziky.

ČTK